Minister vil tjekke færgetilskuds-ordning

Tilskudsordningen, der sikrer lavere færgetakster til de danske småøer, skal tjekkes tidligere end forudsat. Evalueringsarbejdet vil blive sat i gang til efteråret kort tid efter, at billetpriserne får endnu et hak nedad den 1. august.

Fremrykningen af evalueringen af færgeområdet sker ifølge økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll i lyset af den yderligere takstreduktion, der træder i kraft den 1. august, for at imødekomme diskussionen om fordelingen af midlerne.

Målet med lovforslaget er gradvis at indføre et fuldt landevejsprincip, bortset fra i højsæsonen. Det betyder, at det skal koste det samme at tage færgen til en ø, som det ville koste at køre den samme strækning på landevej.

Det første markante hug af billetpriserne har allerede forøget rejselysten til de danske øer, men har samtidig ført til en diskussion om fordelingen bland øboere og færgeoperatører.

“Det er godt, at vi igen kan finde penge til færgetaksterne til øerne. Der er sket rigtig meget på færgeområdet i den seneste tid, og det kalder på en hurtig evaluering, for at vurdere virkningerne. Vi har lyttet til stemmer på de danske øer, der har understreget, hvor vigtig prisen på en færgebillet er for turisterhvervet og bosætningen på øerne, og nu ser vi frem til at vurdere fordelingen af tilskud til nedsættelse af færgetaksterne,” siger Simon Emil Ammitzbøll i en pressemeddelse. Der er afsat 20 millioner kroner til lovforslaget i 2017, 30 millioner kroner. i 2018, 40 millioner kroner i 2019 og 40 millioner kroner i 2020. Beløbet skal gradvis sænke færgetaksterne til og fra øerne. Ordningen blev diskuteret på en høring på Christiansborg onsdag, arrangeret af Folketingets Udvalg for Landdistrikter og Øer og det kommunale Færgesekretariat.

Her var der ifølge Søfart bred politisk enighed om hurtigt at få gået ordningen efter i sømmene. Oprindelig skulle det først være sket i 2020.

Kilde: Økonomi- og Indenrigsministeriet.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

Annonce

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

10 savnet efter kollision i Marmarahavet

01.09.2026Maritimedanmark.dk

Rusland kan ikke løfte arktisk ekspansion alene

01.09.2026Maritimedanmark.dk

EU-styrke slår til mod mistænkt skyggeflådetanker

31.08.2026Maritimedanmark.dk

Sunket katamaranfærges besætning anholdt

31.08.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

30.08.2026Maritimedanmark.dk

Passagerskib kæntret - mindst 6 omkomne og mange savnes

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark