Festen er forbi for industrifiskerne

Danske industrifiskere har tjent gode penge i de seneste år, men nu udfordres de af lave priser og af, at kvoten på tobis er halveret, påpeger direktøren for Danmarks Pelagiske Producentorganisation, Esben Sverdrup-Jensen i Jyllands-Posten.

Situationen af små kvoter og lave priser er kritisk for nogle af de mindre fiskere. “Det er vores forventning, at der er tobisfiskere, som ikke klarer sig igennem 2018 eller frivilligt vælger at trække stikket,” siger direktør Esben Sverdrup-Jensen til Jyllands-Posten.

I 2018 er kvoten på tobis mere end halveret fra 458.000 tons i 2017 til 195.000 tons i år. Prisen på tobis faldt i starten af 2017, fordi Peru skruede betragteligt op for fangsterne, efter nogle mindre gode år på grund af vejrfænomenet El Niño. I fjor klarede de danske fiskere sig igennem, fordi de fangede masser af fisk, men det har den lave kvote i år lavet om på.

“Vi forventer, at afregningsprisen for industrifisk vil være nogenlunde uændret i år. Prisen sættes ude på verdensmarkedet, hvor Peru er den dominerende spiller. De har netop offentliggjort en fangstkvote for de kommende seks måneder på 3,3 mio. tons. Landingerne i Peru er så store, at markedet nærmest ikke påvirkes af, at den danske kvote i år halveres,” siger Jens A. Borup, bestyrelsesformand for FF Skagen til avisen.

Kilde: Jyllands-Posten

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

29.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersks bæredygtighedschef stopper efter 15 år

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

08.01.2026Maritimedanmark.dk

Norden sælger fra og køber til

06.01.2026Maritimedanmark.dk

Stort antal tankskibe sporløst forsvundet

23.12.2025Maritimedanmark.dk

Glædelig Jul og Godt Nytår!

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Rusland fortsat ikke en del af det gode selskab

20.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer i Peru

20.11.2025Maritimedanmark.dk

Høje bølger fører til aflysning af afgange

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course