Ocean Plastic Forum bag ny konference

Det danske initiativ Ocean Plastic Forum, der i maj blev etableret af en række danske virksomheder og organisationer, står tirsdag den 4. december bag en konference der stiller skarpt på, hvordan man kan bidrage til at bortskaffe den plast, der allerede er endt i havet.

”Plast i havene er et stigende problem for miljø og mennesker. Eksempelvis viste en undersøgelse i Indonesien synligt plast i 25 procent af fiskene på et stort fødevaremarked. Den udvikling skal vendes. Danske virksomheder er langt fremme med teknologi, der kan bidrage til at løse den miljømæssige udfordring. Det er glædeligt – og det er ekstra glædeligt, at de danske løsninger samtidig har et væsentligt eksportpotentiale”, siger minister for udviklingssamarbejde Ulla Tørnæs, der er blandt talerne på konference.

På konferencen vil en række virksomheder fortælle om, hvordan de i praksis gør en forskel for at forbedre situationen. F.eks. kan du høre om Maersk Supplys erfaringer med opsamling i Stillehavet, og om hvordan Plastix omdanner fiskenet til nye råvarer samt om Aage Vestergaards Larsen A/S’ arbejde med at genanvende plast fra havet.

”Havet er en vigtig ressource og en afgørende del af vores miljø og natur. Det er også skibsfartens arbejdsplads, og den værner vi om. Det er glædeligt, at det blå Danmark kan gøre brug af kapaciteter inden for nye segmenter, og samtidig være med til at løse udfordringen med plast i havet”, siger Anne H. Steffensen, administrerende direktør hos Danske Rederier.

Det var Maskinmestrenes Forening som i foråret 2018 tog initiativ til at samle de mange partnere i et dansk konsortium.

Niels Larsen, formand i Ocean Plastic Forum og bestyrelsesmedlem i Maskinmestrenes Forening, siger:

”Vi har et ønske i Ocean Plastic Forum om at forbedre miljøet i verdenshavene og langs kysterne ved at indvinde plasten. Målet er også at anvende den indsamlede plast så højt som muligt i værdikæden til nye produkter, alternativt gennem teknologier, der omdanner plasten til olie igen. Kick off konferencen er et godt første skridt på vejen. Medlemmer hos Maskinmestrenes Forening er ansatte i virksomheder, der dækker hele værdikæden, og som kan løse de udfordringer, der indgår i FN´s 17 verdensmål”.

Konferencen finder sted i tidsrummet 9.00-13.00 hos Danske Rederier i Amaliegade 33, 1256 København H.

Tilmelding, der skal ske inden den 29. november, er gratis. Klik HER

Se det fulde program for kick off konferencen HER

Kilde: Danske Rederier

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

05.09.2025Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

19.08.2025Maritimedanmark.dk

Farvel til flydedokken i Hirtshals

13.08.2025Maritimedanmark.dk

Tunøfærgen sætter ny passagerrekord

04.08.2025Maritimedanmark.dk

Mindst 68 omkommet ved skibsforlis

04.07.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Translokation for årets nye studenter fra HF-Søfart i Marstal

26.06.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Marstal Navigationsskole dimission sommer 2025

24.06.2025Maritimedanmark.dk

Usikkerhed omkring Hormuz-strædet fortsætter

20.06.2025Maritimedanmark.dk

Maersk sætter anløb i Haifa på pause

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle