Danske transportgiganter vil bygge brintfabrik

Maersk, DSV Panalpina, DFDS, Ørsted , SAS og Københavns Lufthavne er gået sammen i et partnerskab, der vil bygge en brintfabrik i hovedstadsområdet allerede i 2023. Fabrikken skal fuldt udbygget i 2030 kunne levere mere end 250.000 tons bæredygtigt brændstof til skibe, fly og vejtrafikken.

Det ambitiøse projekt, der også støttes af Københavns Kommune, skal i første fase bygges op omkring et 10 MW elektrolyseanlæg, der kan producere bæredygtig brint til brug i lastbiler og busser, skriver parterne i en fælles pressemeddelelse.

Fase 2 omfatter et elektrolyseanlæg på 250 MW, der kunne stå klar i 2027, når den første strøm fra havvindmølleparkerne ved Bornholm efter planen kunne blive leveret. Det vil kunne kombinere produktionen af bæredygtig brint med opsamlet CO2, der kan bruges til at producere bæredygtig methanol til brug på skibe og bæredygtigt flybrændstof i form af e-kerosene,

Endelig vil fabrikkens elektrolyseanlæg i fase 3 kunne opgraderes til 1,3 GW, når havvindparkerne ved Bornholm er fuldt udbygget forventeligt i 2030. På det tidspunkt vil det ambitiøse danske projekt kunne levere 250.000 tons bæredygtigt brændstof årligt til brug i busser, lastbiler, skibe og fly. Projektet har potentiale til at kunne dække 5 pct. af det fossile brændstofforbrug i Københavns Lufthavne i 2027 og 30 pct. i 2030.

Partnerskabet vil nu indlede en dialog med myndighederne om de rammer og politikker, der er nødvendige for at understøtte udviklingen af udnyttelsen af bæredygtigt brændstof i storskala i den danske transportsektor og for at søge offentlig medfinansiering til et tilbundsgående forundersøgelse.

Hvis forundersøgelsen bekræfter levedygtigheden af visionen, vil den endelige investeringsbeslutning for projektets første fase sandsynligvis allerede kunne tages i 2021, hedder det i pressemeddelelsen.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.06.2026Maritimedanmark.dk

HD Hyundai vil bringe atomkraft til biltransportskibe

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Hård kritik af regeringens plan om passagerafgift på krydstogtskibe

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

03.06.2026Maritimedanmark.dk

Danske Maritime: Nyt regeringsgrundlag styrker forsvar, innovation og grøn omstilling

29.05.2026Maritimedanmark.dk

Terma buldrer frem i et marked med stor efterspørgsel

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

26.05.2026Maritimedanmark.dk

Norske værfter går sammen om at bygge krigsskibe

20.05.2026Maritimedanmark.dk

Genindsættelsen af elfærge udsættes igen

20.05.2026Maritimedanmark.dk

USA rejser sag mod containerproducenter for prisaftaler

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle