Norsk færgerederi vil ikke sejle med elbiler

Det norske rederi Havila Kystruten, der driver færgesejlads langs den norsk vestkyst, vil ikke længere medtage el- og hybriddrevne biler. Det sker efter at rederiet har modtaget en risikoanalyse udført af eksterne eksperter.

Arkivfoto.

”Der er tale om en ren sikkerhedsvurdering, og konklusionen på risikoanalysen viser, at en eventuel brand i fossile køretøjer vil kunne håndteres af de systemer og den besætning, vi har ombord”, siger Bent Martini, administrerende direktør i Havila Kystruten.

”En eventuel brand i el-, hybrid- eller brintbiler vil kræve ekstern redningsindsats og kan bringe mennesker om bord og skibene i fare. Vi tager sikkerhed seriøst, og det er naturligvis en risiko, vi under ingen omstændigheder er villige til at tage”, siger Bent Martini.

Havila Kystruten oplyser i en pressemeddelelse, at rederiet arbejder på at finde gode løsninger, der kan minimere risikoen ved at transportere denne type køretøjer i fremtiden.

”Vi er helt klar over, at der er en vis forventning fra især kystsamfundet om, at skibe langs kystruten skal bistå med transport af private motorkøretøjer mellem havne. Samtidig er det ikke et krav i overenskomsten med Transportministeriet, at skibe på kystruten skal transportere privatbiler”, siger Bent Martini.

Havila Kystrutens færger er selv udstyret med verdens største batteripakker installeret på et passagerskib. Disse batterier udgør dog ikke en risiko for sikkerheden, slår rederiet fast.

”Vores skibe er bygget med deres egne batteripakker, og de er installeret i overensstemmelse med gældende krav til brandsikkerhed på skibe. Det betyder, at vores batterier er opdelt i isolerede og brandsikre rum, med specifikke brandsikringssystemer”, slår Bent Martini fast.

Risikoanalysen er udarbejdet af det norske firma Proactima.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

Annonce

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

10 savnet efter kollision i Marmarahavet

01.09.2026Maritimedanmark.dk

Rusland kan ikke løfte arktisk ekspansion alene

01.09.2026Maritimedanmark.dk

EU-styrke slår til mod mistænkt skyggeflådetanker

31.08.2026Maritimedanmark.dk

Sunket katamaranfærges besætning anholdt

31.08.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

30.08.2026Maritimedanmark.dk

Passagerskib kæntret - mindst 6 omkomne og mange savnes

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark