Rekord for fiskelandinger i danske havne

Generelt er de landede mængder i de største fiskerihavne steget i 2017 i forhold til 2016. Faktisk er de landede mængder de største i den tid, Fiskeristyrelsen har offentliggjort data for landingerne i 10 udvalgte havne. Desværre følger værdien ikke med.

Mange tobis trækker priserne ned.

”Som i alle andre frie markeder er markedsprincipperne også gældende i fiskeriet. Det store udbud af tobis-fisk har været med til at sænke priserne på industrifisk generelt. Derfor ser vi, at kilopriserne på industrifisk er gået ned i 2017”, siger havnedirektør i Hanstholm Havn, Niels Clemensen.

Fiskeristyrelsen har netop offentliggjort fiskeristatistikken for 10 danske fiskerihavne. Havnene lander flere fisk end nogensinde før. Trods vækst i de landede mængder, så er den samlede værdi af de landede fisk faldet.

Det er især en høj tobis-kvote, og dermed stort udbud af industrifisk, der bidrager til de store mængder af landet fisk i de danske havne i 2017 i forhold til 2016. Tobis er en cirka 30 cm lang fisk, der anvendes i den danske fiskeindustri til blandt andet fiskemel.

Det store udbud af industrifisk er ikke uproblematisk for fiskerihavnene. Fiskeriet er et frit marked, og her gælder markedsprincipperne og prismekanismerne omkring udbud og efterspørgsel. Det har været med til at presse priserne i nedadgående retning.

”Når vi tæller landinger fra fiskeskibe, transitfisk fra udenlandske skibe der losses direkte i lastbil til udlandet samt fisk tilført med bil fra andre udenlandske havne for salg i havnens auktionsfaciliteter, så når vi op på over en illiard kroner i landingsværdi i 2017”, siger Niels Clemensen.

Fiskeristatistikken for de 10 udvalgte havne dækker over en markedsandel på 97,5 % af al landet fisk i Danmark. Statistikken for 2017 kan ses HER

Kilde: Dansk Havne

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

22.09.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Direktørskifte i ME Production

21.09.2026Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Annonce

30.09.2026Maritimedanmark.dk

Israel sender Hapag-Lloyd tilbage til tegnebrættet

30.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS skal gøre plads til konkurrent på færgerute

07.09.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Johan Schwerin tiltræder som CEO for ME Production

03.08.2026Maritimedanmark.dk

Viking Supply Ships får ny topchef

23.07.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib på grund ud for Nyborg

13.07.2026Lotek A/S

Sponseret

Da tilbud blev skrevet på skrivemaskine – Ivan markerer 40 år i den maritime branche

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansker medstifter af nyt tørlastrederi

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Norden udvider flåde med fire Handysize

Jobmarked

Se alle

Scandlines

Elektriker til Scandlines

Vil du bruge din el-tekniske faglighed i et maritimt miljø, hvor driftssikkerhed, teknologi og samarbejde går hånd i hånd?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

14.10.2026

Odense Havn

Sales Manager til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle