Sydkorea vil lære om havvind i Danmark

En delegation af politikere fra det sydkoreanske parlament og repræsentanter for bl.a. Sydkoreas energistyrelse (Korean Energy Agency – KEA), besøgte mandag Energistyrelsen for at diskutere omstillingen af den danske energisektor.

Den sydkoreanske delegation besøgte Energistyrelsen for at lære om det danske støtte- og tilskudssystem for udbredelse af vindkraft, herunder fremme af befolkningens accept og deltagelse i vindprojekter. De danske erfaringer med auktioner for havvind var det vigtigste punkt på dagsordenen.

Anvendelsen af danske teknologier og løsninger kan udvikle den sydkoreanske vindsektor og muliggøre, at landet når sine ambitiøse klima- og energimål. Planen er, at vedvarende energi i 2030 skal levere mindst 20 procent af kapaciteten i elsektoren, mod syv procent i 2016.

SFor at nå målet vil Sydkorea installere 48,7 GW vedvarende energi inden 2030. Landet har en befolkning på godt 51 millioner og meget høj befolkningstæthed. Derfor er udvikling af havvind en meget vigtig brik i strategien til at nå målet for vedvarende energi. Den samlede målsætning for vind udgør 16,5 GW inden 2030, heraf forventes næsten 12 GW at blive bygget på havet.

åvel Sydkorea som Danmark har ambitiøse mål for omstilling af energisektoren, og Sydkorea udviser stor interesse for at lære af de danske erfaringer med anvendelse af havvind og virkemidler til at fremme befolkningens accept og støtte heraf. De to lande har besluttet at arbejde sammen om vedvarende energi og fornyelse af energi-industrien, hvor der er store potentialer for deling af viden.

Samarbejdet om energi mellem Sydkorea og Danmark blev indledt med en samarbejdsaftale mellem det danske Energi-, Forsynings- og Klimaministerium og det sydkoreanske Ministerium for Handel, Industri og Energi. Erklæringen blev underskrevet i Seoul den 1. november under et besøg af den danske energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt i Sydkorea.

Sideløbende med underskrivelsen af samarbejdsaftalen besøgte en delegation af danske virksomheder Sydkorea for at præsentere deres knowhow og erfaring indenfor vedvarende energi. De sydkoreanske virksomheder viste stor interesse for dansk viden og ekspertise.

Kilde: Energistyrelsen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

23.07.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib på grund ud for Nyborg

13.07.2026Lotek A/S

Sponseret

Da tilbud blev skrevet på skrivemaskine – Ivan markerer 40 år i den maritime branche

Annonce

29.07.2026Maritimedanmark.dk

Optaget på maritime uddannelser stiger igen

27.07.2026Maritimedanmark.dk

Kronprins Frederiks sidste rejse slutter i dag

06.05.2026Maritimedanmark.dk

Køge: Skrotbrand i skib i slukket

29.04.2026Maritimedanmark.dk

Medie: Donald Trump vil fastholde blokade

14.04.2026Maritimedanmark.dk

Ny aftale sikrer Feggesundfærgen

01.04.2026Maritimedanmark.dk

Stor hotelpram har forladt Vordingborg

30.03.2026Maritimedanmark.dk

Hvide Sande Havn henter rekordomsætning

27.03.2026Lotek A/S

Sponseret

Lotek styrker sin position som totalleverandør af brandsikring gennem nyt strategisk samarbejde med Incendium AB

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course