Havvindpark skaber jobs i Hvide Sande

VESTJYLLAND: Danmarks største havmøllepark, Horns Rev 3, skal vedligeholdes fra en base i Hvide Sande Havn, oplyser Vattenfall i en pressemeddelelsen. Og beslutningen skaber op mod 30 arbejdspladser.

Horns Rev 3 med 49 møller bliver Danmarks største havvindmøllepark og vil øge den danske elproduktion fra vind med 12 pct.

Nu er der med Vattenfalls beslutning også udsigt til, at den øger beskæftigelsen omkring Hvide Sande.

“Valget understreger de lokale fordele ved havvind og Hvide Sandes engagement i sektoren. Det viser, at vi bidrager til lokal udvikling, og at investeringer i en fossilfri fremtid er noget, lokalsamfund kan leve af,” siger Michael Simmelsgaard, direktør for Vattenfall i Danmark i en pressemeddelelse.

Når anlægget er etableret, vil der dagligt afgå servicefartøjer med teknikere og udstyr fra Hvide Sande til havmølleparken, der ligger ca. 25-40 kilometer ude i Nordsøen.

"Vi forventer at beskæftige 25-30 fuldtidsmedarbejdere med base i Hvide Sande, og at etablere egne faciliteter på havnen. Derudover har vi og vores samarbejdspartnere brug for lokale leverandører. Vi får brug for forskellige serviceydelser, lige fra teknisk support af vores udstyr til rengøring og bygningsvedligeholdelse", fortæller Michael Simmelsgaard.

Drift og vedligeholdelse fra Hvide Sande starter, når MHI Vestas' garantiperiode udløber i 2024. Indtil da vil der blive gennemført undersøgelser af, præcis hvilke faciliteter, der vil blive behov for på havnen.

Med en kapacitet på 406 MW vil Horns Rev 3 dække det årlige elforbrug i omkring 425.000 danske husstande.

Kilde: Vattenfall

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Norden udvider flåde med fire Handysize

06.05.2026Maritimedanmark.dk

Køge: Skrotbrand i skib i slukket

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

01.04.2026Maritimedanmark.dk

Stor hotelpram har forladt Vordingborg

30.03.2026Maritimedanmark.dk

Hvide Sande Havn henter rekordomsætning

27.03.2026Lotek A/S

Sponseret

Lotek styrker sin position som totalleverandør af brandsikring gennem nyt strategisk samarbejde med Incendium AB

18.03.2026Maritimedanmark.dk

Stena Bulk skifter ud i toppen

12.03.2026Maritimedanmark.dk

Maersk-chartret skib ramt af fragmenter fra projektil

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle