Grønlandske havne oplagte som US-baser

USA er gået på jagt efter nye flådebaser i det arktiske område, og her synes tre grønlandske havne at være attraktive for amerikanerne, vurderer en ekspert overfor Altinget. En grønlandsk politiker er åben over for en nærmere diskussion.

Havnen i Sisimiut kunne være velegnet som amerikanske flådebase, vurderer ekspert..

Den amerikanske flåder er af politikerne i Washington blevet bedt om hurtigt at finde egnede lokationer i Arktis til en eller flere flådebaser. Kravet er, at de hver skal kunne huse blandt andet en destroyer og en isbryder.

Og der er tre havne på Grønlands vestkyst, der har en egnet infrastruktur til at løfte opgaven, lyder vurderingen fra pensioneret kommandørkaptajn Per Starklint, der sejlede med det danske søværns skibe i de grønlandske farvande fra 1975 til 2004 og i dag er maritim rådgiver i Naval Team Denmark.

Thulebasen i Nordvestgrønland ligger for langt mod nord til at kunne klare opgaven, fordi den kun kan besejles med almindelige skibe i 1-2 måneder om året. Men havnene i Nuuk, Sisimiut og Polar Oil-havn syd for Nuuk kan leve op til de amerikanske ønsker, vurderer Starklint.

Den amerikanske forsvarsminister skal inden 90 dage efter modtagelsen af en rapport om de egnede havne, træffe beslutning om, hvor de nye flådebaser skal etableres. Og tanken om amerikanske flådebaser på Grønland er ikke tosset, mener Aaja Chemnitz Larsen, der er medlem af Folketinget.

“Det er en interessant tanke, særligt set i lyset af isen smelter og der opnår nye muligheder for Grønland, som en hub i forhold til en kommende passage. Jeg er sådan set åben overfor det, men det kommer an på præmisserne,” understreger Aaja Chemnitz Larsen.

Flådebaserne kunne have været et emne for præsident Donald Trump at drøfte med statsminister Mette Frederiksen, hvis han ellers var mødt op til det statsbesøg, som han havde inviteret sig selv til.

Kilde: Altinget

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Rekordinvesteringer i Esbjerg Havn i 2025

16.06.2026Maritimedanmark.dk

ADP passerer million tons gods på en måned

Annonce

20.06.2026Maritimedanmark.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny kampagne skal fremme trivsel og respekt på danske skibe

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Thulesen Dahl roser regeringens  havvindhandlingsplan

02.06.2026Maritimedanmark.dk

Containerfremgang løfter Aarhus Havn i første kvartal

02.06.2026Maritimedanmark.dk

Kalundborg tættere på målet om Sjællands største containerhavn

29.05.2026Maritimedanmark.dk

Kristian Durhuus ny CEO for CMP

29.05.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Klaptilladelser er blevet den nye stopklods

22.05.2026Maritimedanmark.dk

Branchedirektør glæder sig over gennembrud

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle