Styrmand så musikvideoer - Bum!

Styrmanden på fragtskibet Priscilla var travlt beskæftiget med at se musikvideoer på sin mobiltelefon, snarere end at holde øje med skibets kurs. Det var skidt - for kursen var gal, og derfor var video-kiggeriet en medvirkende årsag til, at skibet gik på grund.

Foto: MAIB.

Sådan lyder konklusionen fra Storbritanniens Maritime and Coastguard Agency (MAIB) efter en undersøgelse af grundstødningen i juli i fjor, der gav alvorlige skader på skibets skrog og efterlod skibet på grunden i en uge.

Rapporten beskriver, hvordan skibet på vej mod Portland Firth - strædet mellem Orkney øerne og Caithness i det nordlige Skotland - var på en sydligere kurs end den planlagte. Men det så styrmanden ikke, fordi han var mere optaget af musikvideoerne på mobilen end på den skærm, der kunne have vist ham, at skibet var på forkert kurs.

Faktisk fulgte han ikke skibets kurs i omkring to timer, hvor han i stedet gloede musikvideoer - eller måske blundede ind i mellem - hedder det i rapporten.

Da det endelig gik op for ham, at skibet var på en helt forkert kurs, valgte han en alternativ rute, der bragte skibet ind på en varetruende kurs. Det skete, fordi han alene stolede på data fra radaren og ikke på andre navigationsdata.

Samtidig var navigationsalarmen på broen ikke slået til, ligesom der ikke var en udkigspost bemandet trods nattesejladsen.

Og selvom styrmanden havde taget et hvil, inden han gik på vagt, havde han drukket alkohol og led af angst og rastløshed, siger rapporten.

Om det at se videoer på vagten siger rapporten, at det “som en overfladisk betragtning kunne blive set som en måde at holde sig vågen på om natten alene på broen. Virkeligheden er imidlertid, at brug af mobiltelefon til adspredende formål er en betydelig distraktion i forhold til den kritiske sikkerhedsopgave, det er at overvåge skibets position,” konkluderer rapporten.

Så kunne han lære det. På den hårde måde.

Kilde: TradeWinds

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

31.01.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC-studerende modtager Roblon Fondens Uddannelsespris

30.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks sidste isbryder er solgt

24.01.2026Maritimedanmark.dk

Yachværft anlægger erstatningssag mod efterladt

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Tankskib redder kæntret roer i Atlanterhavet

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Femern Bælt-forbindelsen mindst 2 år forsinket

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Dansk og fransk krigsskib træner i Nordatlanten

19.01.2026Maritimedanmark.dk

Kinas atomubådsflåde vinder frem

04.01.2026Maritimedanmark.dk

Forladt robåd dukket op efter tre år på Atlanten

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course