Brandfolk tilbydes gratis krydstogter

Royal Caribbean, der foreløbig har aflyst mindst 18 asiatiske krydstogter på grund af virus-frygten, vil nu lade to af sine skibe tage brandfolk fra henholdsvis Australien og Californien ud på gratis-togter. Senere kommer turen til kinesiske sundhedsarbejdere, lover rederiet.

Krydstogtskibet Spectrum of the Seas er på vej mod Australien, hvor det vil tilbyde gratis krydstogter til de brandfolk og andre redningsarbejder, der har været involveret i kampen mod de omfattende brande i Australien gennem de sidste mange måneder.

“Ved at byde dem velkommen og huse dem om bord på Spectrum of the Seas håber vi at anerkende deres bidrag og tilbyde dem vores gæstfrihed,” siger Michael Bayley, der er CEO i

Royal Caribbean International.

Han tilføjer, at det pågældende skib og dets besætning ikke har været i Kina inden for de sidste to uger, men lover, at rederiet også - når situationen er normaliseret - vil dedikere et skib til en række gratis sejladser for nogle af de redningsfolk og sundhedspersonaler, der i øjeblikket kæmper mod coronavirussen i landet.

Krydstogtskibet Celebrity Millennium er på vej til Californien, hvor rederiet har annonceret en række “Cruising for Heroes” sejladser, der vil blive tilbudt brandfolk og andre redningsarbejdere i staten, der også har været hærget af voldsomme brande.

Kilde: Maritime Executive

ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

08.10.2025Maritimedanmark.dk

ESVAGT tager afsked med en æra – sidste Group 3-skib solgt

28.09.2025Maritimedanmark.dk

NATO opruster nu i Østersøen

25.09.2025Maritimedanmark.dk

Dansk fregat i kølvandet på amerikansk hangarskib

22.09.2025Maritimedanmark.dk

Ny temaudstilling på M/S Museet for Søfart

22.09.2025Maritimedanmark.dk

S/S Svendborgsund sendes til ophugning

21.09.2025Maritimedanmark.dk

Lods alvorligt kvæstet ved arbejdsulykke

21.09.2025Maritimedanmark.dk

Det Gamle Værft i Ærøskøbing lukker

19.09.2025Maritimedanmark.dk

Patruljeskibet Havfruen genetableres

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal