Vindprojekter skaber yderligere rift om søfolk

En ny analyse forudser en veritabel jobfest i kølvandet på etableringen af de to danske energiøer i Nordsøen og på Bornholm. Det kan give 85.000 årsværk over de næste 25 år. Men Esvagt-direktør tvivler på, at han kan finde medarbejdere nok.

Der er tusindvis af arbejdspladser i etableringen af grøn energi. Det viser en analyse, som Danske Rederier, Dansk Energi og Wind Denmark har fået udarbejdet af konsulenthuset QBIS.

Folketingets nylige beslutning om en klimahandlingsplan med etablering af to energiøer med havvindmøller og en havvindmøllepark ved Hesselø vil kræve

85.000 årsværk over 25 år, heraf omkring 47.000 i opførelsesperioden, viser QBIS-analysen.

”Havvind er blevet en stor forretning for rederierne, og tæt på 200 danske fartøjer beskæftiger sig med havvind. Det skaber jobs i Det Blå Danmark – ikke mindst i yderområderne, og vi kan se nu, at for hver gigawatt havvind, der opsættes, vil 1.400 årsværk tilfalde de søfarende. Det er allerede stort, og det kan blive endnu større,” siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier. 

Men spørgsmålet er så, om der er danske søfolk nok til at besætte de mange stillinger. Det tvivler Peter Lytzen, der er topchef i Esvagt i Esbjerg på. I dag har virksomheden omkring 1.000 søfolk ansat, og allerede i dag er der udfordringer med at skaffe medarbejdere.

»Jeg har læst rapporten og synes, at det er nogle voldsomme tal. Men er bare en del af det virkelighed, er det også  nok for et selskab som Esvagt. Det er den ene del. Den anden del er, at vi som industri skal huske, at vi skal have medarbejdere til det her,« siger Peter Lytzen til Berlingske.

“Allerede i dag kan vi jo ikke få de danske søfolk, som vi har behov for i Esvagt,” fastslår han og peger på det store behov for at arbejde strategisk med efteruddannelse og opkvalificering, hvis vi ikke skal løbe ind i problemer på arbejdsmarkedet, skriver Berlingske.

ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.10.2025Maritimedanmark.dk

Tyra II fejret ved officiel indvielse

26.09.2025Maritimedanmark.dk

Nu er alle monopæle på Thor installeret

25.09.2025Maritimedanmark.dk

Semco Maritime indgår tysk rammeaftale

25.09.2025Maritimedanmark.dk

Arbejdet på Revolution Wind genoptaget

23.09.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted vinder vigtig sag ved amerikansk domstol

20.09.2025Maritimedanmark.dk

Russiske jagerfly stadig mere aggressive

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted nedjusterer sine forventninger

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Norske Equinor investerer i Ørsted

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal