Så er DFDS i gang på Frederikshavn-Oslo

Efter et fravær på 46 år er DFDS fra i dag tilbage på ruten Frederikshavn-Oslo, når færgerne Pearl Seaways og Crown Seaways lægger til i Nordjylland på vej til og fra Oslo og København. Det er de glade for i Frederikshavn, efter at Stena Line lukkede sin rute til den norske hovedstad.

Crown Seaways på vej mod Frederikshavn for første gang. Foto: Keld Øby Jensen..

”I dag er en festdag. DFDS-ruten Frederikshavn-Oslo genoptages. Det er en stor dag for Frederikshavn Kommune. Velkommen til Pearl Seaways og Crown Seaways. Velkommen til alle dem, der gør sejladsen mulig. Og ikke mindst velkommen til alle, der vil benytte sig af denne fantastiske mulighed,” siger Birgit S. Hansen (S), borgmester i Frederikshavn Kommune.

Der var ellers udsigt til, at det ville være slut med at tage færgen fra Frederikshavn til Oslo, da Stena Line kort inde i Coronakrisen i marts meddelte, at de lukkede ruten mellem de to byer permanent.

Men sådan skulle det ikke gå - og nu ser DFDS frem til igen at skulle betjene ruten.

”Det bliver en stor dag for DFDS og vores medarbejdere, når vi igen kan byde velkommen til passagerer, der rejser mellem Danmark og Norge for at komme på ferie i egen bil eller campingvogne, benytte deres sommerhuse, hoteller eller blot nyde en rejse til søs. Og det er naturligvis en særlig glæde for os at genoptage DFDS’ sejlads mellem Frederikshavn og Oslo efter 46 års fravær,” siger Torben Carlsen, CEO i DFDS.

Det bliver ikke muligt at stå af i Frederikshavn for passagerer, der kommer fra København, fordi der er tale om to ruter.

Kilde: Danske Rederier.

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Nævnt i denne artikel:

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Kendt ansigt vender tilbage som trafikdirektør

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle