Flygtninge har forladt Maersk Etienne

Maersk Tankers produkttanker Maersk Etienne er lørdag morgen på vej gennem Middelhavet med en fart på 12,3 knob og kurs mod Gibraltar. Det sker efter at de 27 flygtninge fredag eftermiddag forlod skibet.

”Vi er lettede og taknemmelige”, siger Tommy Thomassen, maskinmester om bord på Maersk Etienne.

”Flygtningene får nu endelig den medicinske behandling de har brug for, og vi kan fortsætte vores sejlads”, siger Tommy Thomassen.

Udviklingen kommer efter at et lægehold fra NGO´en Mediterranea Saving Humans fredag var om bord på Maersk Etienne for at tilse de 27 flygtninge, der havde opholdt sig på tankskibet siden den 5. august, hvor de maltesiske myndigheder anmodede det danske tankskib om at sejle flygningene til undsætning.

Maersk Etienne, der er ejet af Maersk Tankers, tog flygtningene om bord, men myndighederne på Malta nægtede efterfølgende at give det danske skib tilladelse til at lade de 27 flygtninge komme i land på Malta.

Heller ikke andre lande, herunder Danmark, ønskede at tage imod de 27 flygtninge, der siden er blevet mere og mere desperate over deres situation.

Efter at have tilset flygtningene om bord på Maersk Etienne vurderede lægerne fra Mediterranea Saving Humans, at de 27 flygtninge krævede øjebliklig behandling, hvorefter de blev overført til den ombyggede slæbebåd Mare Jonio, der patruljerer i Middelhavet for NGOen.

Her modtager flygtningene nu medicinsk behandling, mens organisationen forsøger at finde en havn og et land der vil tage imod de 27 flygtninge.

”Vi er utroligt lettede over, at der nu endelig er fundet en løsning for de 27 migranter på Maersk Etienne. Vi vil gerne takke besætningen for at have ageret både medmenneskeligt og professionelt i den svære situation, de har været sat i”, siger Maria Skipper Schwenn, direktør for sikkerhed, miljø og maritim forskning i Danske Rederier.

Dermed er der sat punktum i den hidtil længste sag om migranter reddet om bord på et af handelsflådens skibe.

”Vi vil gerne takke kaptajnen og besætningen om bord på Mare Jonio og organisationen Mediterranea Saving Humans’for at hjælpe Maersk Tankers ud af den låste situation, de var havnet i”, siger Maria Skipper Schwenn.

”Vi vil også gerne takke myndighederne for indsatsen. Vi har behov for, at vi nu fremadrettet samarbejder om at finde konkrete løsninger, der sikrer, at handelsskibe og deres besætninger ikke igen kommer til at stå i en lignende situation”.

Maersk Etienne ventes at ankomme til Gibraltar tidligt tirsdag morgen.

Redaktionen

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle