FE: Cybertruslen mod skibsfarten meget høj

Truslen fra cyberkriminalitet og cyberspionage mod søfart og havne er fortsat “meget høj”. Sådan lyder advarslen i Forsvarets Efterretningstjenestes nyeste trusselsvurdering. FE kalder det “meget sandsynligt” at organisationer inden for søfart i Danmark vil blive udsat for cyberangreb inden for de næste to år.

I vurderingen slår Center for Cybersikkerhed, der hører under Forsvarets Efterretningstjeneste fast, at nogle hackere har specialiseret sig i angreb mod søfartssektoren, og at andre i perioder går målrettet efter rederier, havne og søfartsvirksomheder.

”Det gør indtryk at se sort på hvidt, at truslen er så massiv mod skibsfarten og søfartssektoren generelt. Det understreger vigtigheden af selvfølgelig at sikre sine systemer bedst muligt, men også opfordre til, at vi alle tænker os godt om, når vi bevæger os i cyberspace. Et forkert klik kan have store konsekvenser,” siger Maria Skipper Schwenn, direktør for sikkerhed, miljø og maritim forskning i Danske Rederier.

Det franske rederi CMA CGM blev for godt to uger siden ramt af et ransomware-angreb, der satte flere af selskabets systemer ud af drift i 14 dage. Og netop alvorlige angreb af denne type er ifølge Forsvarets Efterretningstjeneste blevet en del af normalbilledet.

“Det seneste år har målrettet ransomware-angreb været i fremmarch og sker nu relativt hyppigt i Danmark,” skriver Center for Cybersikkerhed.

Senest er den nordjyske pumpeleverandør DESMI i april i år blevet ramt af et målrettet ransomware-angreb, der lukkede ned for selskabets kommunikationssystemer. Det tog 30 dage inden alle systemer var genetableret.

Men det er ifølge FE-rapporten ikke alene kriminelle, men også cyberspionage, der truer Det Blå Danmark.

Der kan være tale om at stjæle information om vigtig teknologi for derved at kunne springe flere led i udviklings- og innovationsprocessen over, men der kan også være tale om fortrolige oplysninger i forbindelse med udbud eller indgåelse af kontrakter.

”Vi må ikke være naive, når det kommer til cybersikkerhed. I den stærkt digitaliserede verden, vi lever i, er det helt afgørende, at vi har styr på vores datasikkerhed. Jeg glæder mig derfor også til at drøfte emnet med den cyberallicance, vi har stiftet med bl.a. andre finans- og forsyningssektoren, senere på måneden,” siger Maria Skipper Schwenn.

Læs hele rapporten fra Center for Cybersikkerhed i Forsvarets Efterretningstjeneste HER

Kilde: Danske Rederier & Center for Cybersikkerhed.

ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

20.10.2025Maritimedanmark.dk

EU sætter slutdato for russisk gas

20.10.2025Maritimedanmark.dk

Eksplosion på LPG-tanker ud for Yemen undersøges fortsat

20.10.2025Maritimedanmark.dk

Fire partier går til valg på ny færgeplan for Ærø

17.10.2025Maritimedanmark.dk

Bødskov: En trist dag for den grønne omstilling

17.10.2025Maritimedanmark.dk

Stor skuffelse blandt forkæmperne for CO2-afgift

17.10.2025Maritimedanmark.dk

Klimamøde endt uden et resultat

17.10.2025Maritimedanmark.dk

Danske fiskere ramt af jamming

17.10.2025Maritimedanmark.dk

Første containerskib ramt af ny havneafgift

Jobmarked

Se alle

MARPRO Group

Workshop Manager - Uni-Safe A/S

Ready to lead? Join Uni-Safe as Workshop Manager, manage their Copenhagen workshop and shape top-tier boat service for pro and private clients.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Grenaa-Anholt Færgefart har en ledig stilling som kaptajn (chef-skipper) til besættelse snarest

Grenaa-Anholt Færgefart varetager transport af passagerer samt gods til og fra Kattegat øen Anholt. Færgen er derfor en vigtig livline til fastlandet for beboere samt de mange gæster som hvert år besøger Anholt.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

27.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent - Genopslag

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger Trafikdirektør

Vi søger en dygtig leder, der kan drive en organisation og en forretning, og som allerede har bevist det i en tilsvarende kompleks kontekst – i den private eller offentlige sektor – eventuelt inden for persontransport/rederidrift.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

09.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Projektleder til Havne- og færgeprojekter

Vil du være med til at forme fremtidens havne og færgeinfrastruktur på Lolland? Vil du skabe rammerne for vækst, grøn omstilling og øget tilgængelighed? Så er det dig vi søger!

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

26.10.2025

EMRI A/S

Marine Service Engineer

Are you a technical talent? Do you love traveling the world? Would you enjoy working on automation systems aboard vessel? If yes — we’re looking for you!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal