Sidste mølle installeret på Danmarks største

I morgentimerne lørdag den 5. juni blev den sidste af i alt 72 vindmøller installeret på Kriegers Flak, der bliver Danmarks største havmøllepark. Næste skridt bliver at færdiggøre test og certificering af havmølleparken, så den kan blive indviet på den anden side af sommeren.

Den sidste mølle blev installeret lørdag på Kriegers Flak. Foto: Vattenfall..

På trods af de logistiske udfordringer, som coronapandemien har medført, er tidsplanen for opførelsen af Vattenfalls Kriegers Flak havmøllepark blevet overholdt. De 72 havvindmøller er nu alle installeret 15-40 kilometer ud for Sjællands østkyst.

"Vi er glade for at installationen af havmøllerne nu er gennemført. På trods af corona har vi været i stand til at levere after planen – faktisk lidt forud for tidsplanen – hvilket viser, at vores strategi om altid at være forberedt på det uventede har vist sig at være robust. Vi er meget tilfredse med samarbejdet med vores partnere og stolte af det bidrag, havmølleparken vil yde til at gøre en fossilfri fremtid mulig," siger Catrin Jung, Head of Offshore Wind i Vattenfall.

Når havmølleparken kører på fuld kapacitet, vil den have en årlig produktionskapacitet på 604 MW, svarende til det årlige forbrug i ca. 600.000 danske husstande. Kriegers Flak bliver Danmarks hidtil største havmøllepark og kommer til at øge den danske elproduktion fra vind med henved 16 %.

Den første vindmølle blev installeret i februar 2021, og siden da er installationen af de resterende Siemens Gamesa-havvindmøller fortsat problemfrit.

Kilde: Vattenfall.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.06.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime får langsigtet servicekontrakt på tysk havvindmøllepark

29.05.2026Furuno Danmark A/S

Sponseret

Støjreducerende teknologi mindsker skaden på havmiljøet.

Annonce

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

19.05.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler godt i gang med kæmpe-projek

18.05.2026Maritimedanmark.dk

Kabelarbejde i Øresund giver øget aktivitet til søs

08.05.2026Maritimedanmark.dk

Første tunnelelement på plads i Femern Bælt-projektet

07.05.2026Maritimedanmark.dk

Fordoblet dansk gasproduktion sender 2 mia. kr. i statskassen

05.05.2026Maritimedanmark.dk

Første tunnelelement på vej ned i Femern Bælt

30.04.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime bryder vækstkurve

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Hazard Awareness and Identification (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the knowledge and skills to identify, assess, and address workplace hazards effectively. You will learn about various energy sources, control measures, contributing factors, and dynamic risk assessments to ensure a safer working environment for yourself and your colleagues.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course