Ørsted og ATP finder partnere til energiø

Ørsted og ATP har indgået et samarbejde med tre af verdens førende ingeniørvirksomheder - Aarsleff, Bouygues og Van Oord - der skal understøtte Ørsteds og ATP's bud på den kommende energiø i Nordsøen, som staten får en bestemmende ejerandel i.

"Aarsleff, Bouygues og Van Oord udgør det stærkest tænkelige hold til vores bud på energiøen i Nordsøen. Vi har valgt disse verdensklasseleverandører på baggrund af deres arbejde inden for bæredygtighed og innovation for at sikre, at energiøen bliver opført med respekt for Nordsøens unikke miljø og med den højeste grad af tekniske og kommercielle kompetence.", siger Rasmus Errboe, regionsdirektør for Kontinentaleuropa i Ørsted, siger:

De tre virksomheder har omfattende kompetencer inden for design og projektering og har stor erfaring fra hele verden med komplekse anlægsprojekter til havs.

Øen bliver et omdrejningspunkt for vedvarende energi og kommer til at skabe lokale arbejdspladser og yderligere styrke Danmarks stærke position som en eksportør af vedvarende energiløsninger.

Fakta:

Aarsleff, dansk specialist i store projekter inden for infrastruktur, klimatilpasning og energi, skal lede anlægsarbejdet. Aarsleff har stor erfaring med projekter i Nordsøen, har 7.200 medarbejdere og har hovedsæde i Aarhus.

Bouygues Travaux Publics har verdensførende ekspertise inden for projektering, opførelse og drift af store anlægsprojekter til havs, såsom broer, tunneler og landvinding. Bouygues har 58.700 medarbejdere og hovedsæde i Paris.

Van Oord er førende specialist inden for marinekontrahering og har mere end 150 års erfaring. Van Oord beskæftiger 5.000 medarbejdere og fokuserer på udgravning, landvinding og havvind. Van Oord har hovedsæde i Rotterdam i Holland.

Redaktionen

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Femern-fartøj klar til første specialelement

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler opjusterer efter milliardopkøb

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

25.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler mere end fordobler omsætning og driftsresultat

22.08.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted udvikler nyt projekt i Taiwan

21.08.2026Maritimedanmark.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild i Nordsøen

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Klog grøn omstilling søges

14.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime sælger to jack-up´s og indgår partnerskab med køberen

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler køber tysk offshorevirksomhed for mia-beløb

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle