Farvel til gammel Gedser-Travemünde færge

Den gamle danske færge Travemünde, der i sommeren 1981 blev leveret fra finsk værft til Gedser - Travemünde overfarten under dansk flag, har under sit nuværende navn Wasa Express forladt Umeå for at sejle til Alexandria i Ægypten

Forude venter et nyt kapitel som færge på Det Røde Hav mellem Ægypten og Saudi Arabien den 40 år gamle færge.

Frem til den 26 august sejlede Wasa Express mellem Umeå og Vasa, og før det en lang række andre færgeruter i Nordeuropa, efter den forlod Gedser - Travemünde overfarten i december 1988.

Færgedækket står ikke tomt på den sidste sejlads væk fra Skandinavien. I Umeå lastede færgen 3.000 kubikmeter træ, der får et lift til Alexandria.

Kilde: Sjöfartstidningen

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.11.2025Maritimedanmark.dk

Forening vil bevare gammel storebæltsfærge

27.11.2025Maritimedanmark.dk

Sverige klar med fregatordre i starten af 2026

24.11.2025Maritimedanmark.dk

Dyrt at vedligeholde gammelt kongeskib

17.11.2025Maritimedanmark.dk

Nyt hovedkontor indviet ved Korsørs havnefront

16.11.2025Maritimedanmark.dk

Norröna tager en smuttur til Oslo

01.11.2025Maritimedanmark.dk

Glemt af krydstogtskib - døde

31.10.2025Maritimedanmark.dk

220 passagerer evakueret fra brændende skib

30.10.2025Maritimedanmark.dk

Grundstødt containerskib forberedes på vinter

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle