Shipping-magnaters kamp kulminerer i dag

Den norske shipping-milliardær John Fredriksen er i hård kamp med den belgiske Savery-familien om magten i belgiske Euronav, der er verdens største børsnoterede transportør af råolie. Fredriksen har købt stort op i selskabet, som han ønsker at fusionere med sit eget Frontline, men Savery kæmper i mod.

Savery-familien kæmper for at beholde magten. Marc Saverys (2. fv.) med sønnerne Alexander, Ludovic og Michel. Foto: CMB.

Savery-familien foretog onsdag det sidste opkøb af aktier og råder inden generalforsamlingen i dag over 18,5 pct. af aktiekapitalen. Fredriksen har købt op gennem selskabet Famatown Finance og sidder med omkring 12 pct., men han er ikke alene med sit ønske om at fusionere Euronav med Frontline og dermed skabe verdens suverænt største råolie-tankskibsrederi.

Han bakkes op af andre investorer og af Euronav´s topchef, Hugo De Stoop, der ser muligheder for at frigøre store effektivitetsgevinster og omkostningsbesparelser ved en fusion med Frontline, der vil skabe en gigant med en markedsværdi på over 4 mia. dollar.

Men Servery-familien vil hellere lægge Euronav sammen med familiens brint og ammoniak shipping selskab CMB.Tech og bruge de penge, der tjenes i Euronav på at understøtte et grønt skifte til hydrogen og ammoniak. De vil med andre ord ud af den traditionelle olieforretning.

Den belgiske familie har dog lige det problem, at det ikke alene er topchefen, der er imod deres plan. Det er også et flertal i den nuværende bestyrelse.

Derfor er det afgørende for Euronav´s videre skæbne, om det lykkedes for Savery-familien at få tippet balancen i bestyrelsen på generalforsamlingen i dag.

Skulle Fredriksens forslag om en fusion vinde til sidst, vil Euronav´s aktionærer sidde på 59 pct. i det fusionerede selskab, mens Frontline´s vil have 41 pct. af aktierne.

Euronav råder over en VLCC og suezmax flåde på omkring 70 skibe.

Kilde: TradeWinds.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Samsølinjen bygger kæmpe batteri på Samsø

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

Annonce

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

02.09.2026Maritimedanmark.dk

HJ Hansen afskiber stort skrotskib i Aalborg

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Besætning forlader angrebet supertanker i Hormuzstrædet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

10 savnet efter kollision i Marmarahavet

01.09.2026Maritimedanmark.dk

Rusland kan ikke løfte arktisk ekspansion alene

01.09.2026Maritimedanmark.dk

EU-styrke slår til mod mistænkt skyggeflådetanker

31.08.2026Maritimedanmark.dk

Sunket katamaranfærges besætning anholdt

31.08.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark