Svanehøj fortsætter fremgangen

Den nordjyske pumpespecialist Svanehøj Danmark øgede sidste år omsætning og indtjening for tredje år i træk. Virksomheden går nu efter at runde en omsætning på mere end en milliard kroner i løbet af de kommende fem år.

Foto: Svanehøj.

”2021 var et fantastisk stærkt år for Svanehøj, men 2022 tegner faktisk til at blive endnu bedre. Vi gik ind til året med en historisk stor ordrebeholdning, og det har vi formået at håndtere på trods af store udfordringer med Omikron i februar, hvor op mod halvdelen af de timelønnede var syge. Vores medarbejdere har virkelig knoklet og vist sig enormt fleksible. Alle i Svanehøj har en vigtig aktie i, at vi år til dato ligger foran vores budget”, siger CEO Søren Kringelholt Nielsen.

Virksomheden, der er specialist i pumpeløsninger til flydende gas, nåede i 2021 et resultat på 58,3 mio. kr. før skat mod 54,8 mio. kr. året før. Det er ikke set bedre siden årene 2014-16, hvor en række meget store offshore-projekter medførte rekordhøj omsætning og indtjening.

Men til forskel fra dengang er det nu i høj grad skibsfartens udfasning af olie, der driver væksten hos Svanehøj. Efterspørgslen på skibe, der sejler på LNG, stiger støt, og Svanehøj har formået at tage en stor del af ordrerne på fuel-pumper til disse skibe.

Samtidig har efterspørgslen på cargo-pumper til tankskibe ligget på et historisk højt niveau. Det kan aflæses i ordreindgangen, som i 2021 udgjorde 740 mio. kr. Det er tæt på en fordobling i forhold til året før.

Omsætningen voksede i 2021 fra 388,5 til 439,1 mio. kr.

Svanehøj overtog i januar 2022 Wärtsilä-virksomheden Tank Control Systems, beliggende i Frankrig, der er specialist i systemer til overvågning af LNG- og LPG-tanke på skibe og på landbaserede terminaler.

”Vores virksomhed i Frankrig er én blandt meget få virksomheder i verden, der producerer disse systemer til overvågning af LNG-terminaler. Det er en forretning, som vi tror rigtig meget på, og derfor sætter vi fuld turbo på udviklingen af produkter og servicekoncepter”, siger Søren Kringelholt Nielsen.

Det voksende LNG-marked rummer også et stort potentiale for Svanehøjs pumpe-forretning, fordi der vil opstå et behov for flere LNG-tankskibe. En stor del af disse skibe vil sandsynligvis blive bygget til at transportere LNG fra USA til Europa og flydende CO2 den anden vej. Her vil Svanehøj stå i en stærk position, idet virksomhedens deepwell-pumper kan håndtere alle former for flydende gas og i mange tilfælde er anvendt til netop LNG og CO2.

”Vi har de seneste år investeret målrettet i at positionere Svanehøj som en globalt førende specialist inden for produktion og service af pumper og kritisk udstyr til håndtering af flydende gas. Det er i høj grad lykkedes, og med den nye strategi løfter vi ambitionerne til et endnu højere niveau. Vi står i en gunstig position med en rekordstor ordrebeholdning, en række meget efterspurgte produkter og en markant styrket service- og aftersales-forretning”, siger bestyrelsesformand Søren Ø. Sørensen.

Svanehøj Danmark A/S forventer i 2022 et primært driftsresultat (EBITDA) før engangsomkostninger i niveauet 120-150 mio. kr.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Assens Skibsværft solgt til investeringsselskab

09.04.2026Maritimedanmark.dk

Nordjysk gearproducent går efter de kommende arktiske patruljeskibe

Annonce

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Assens Skibsværft solgt til investeringsselskab

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Gotlandsbolaget køber sig ind i Molslinjens ejerselskab

31.03.2026Maritimedanmark.dk

ME Production øger fokus på forsvarsindustrien

27.03.2026Maritimedanmark.dk

Nye fag styrker maritime smede til skibsbygning

26.03.2026Maritimedanmark.dk

17.000 km lang rejse ender på ophugningsværftet i Frederikshavn

23.03.2026Maritimedanmark.dk

CORES vil gøre tabte containere sporbare

23.03.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer i Vietnam og udvider i Mexico

20.03.2026Maritimedanmark.dk

Hoyer VMS Group åbner nyt regionalt hovedkontor i Kina

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
ATEX Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Formålet med dette kursus er at introducere dig til ATEX- direktiverne og give dig den nødvendige information til at opfylde minimumkravene til sikkerhed på arbejdspladser, der opererer i og bruger udstyr i eksplosive atmosfærer.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Back Safety Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to educate about the common causes of back injuries and outline preventative and reactive measures that can be taken to avoid them.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Benzene Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about benzene and where you may be exposed to it, what might happen if you are exposed, and the precautions you can take to stay safe. This course follows OSHA's Benzene Standard (29 CFR 1910.1028).

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Crisis management and human behaviour - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of the Passenger Safety, Cargo Safety and Hull Integrity section of this course is to provide the mandatory level of knowledge required for all Masters, Chief Engineer Officers, Chief Mates, Second Engineer Officers and persons assigned immediate responsibility for embarking and disembarking passengers, for loading, discharging, or securing cargo, or for closing hull openings on board RO-RO passenger ships.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Dropped Objects (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with the knowledge to identify, prevent, and manage dropped objects in the workplace, ensuring a safer environment for yourself and others. The course also supports safe work practices in line with OSHA's requirements for workplace safety.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course