Ingen spor efter eksplosion på Estonia

En ny rapport fra den estiske havarikommission konkluderer nu, at der ingen tegn er på, at der skete en eksplosion om bord på passagerfærgen Estonia, der sank i september 1994. Der er heller ingen tegn på at færgen var involveret i en kollision.

Rapporten fra de estiske myndigheder er udarbejdet i samarbejde med søfartsmyndighederne i Sverige og Finland.

Den seneste undersøgelse af Estonia, der tog 852 mennesker med sig i dybet, kom efter at et TV-hold hyret af Discovery i 2020 offentliggjorde TV-optagelser af vraget, optagelser der såede tvivl om årsagen til skader der kunne observeres på færgens skrog.

Det førte til spekulationer om, at der kunne være sket en eksplosion om bord, eller at færgen kunne være kollideret med et andet fartøj – f.eks. en ubåd. Men det er der altså ikke noget der tyder på, slår den estiske havarikommission nu fast. Skaderne er opstået ved, at vraget har ramt klippestykker på bunden af havet.

Allerede i 1997 konstaterede en havarirapport, at Estonia sank som følge af, at bovporten blev revet af i hårdt vejr.

Vraget af Estonia er beskyttet af gravfred. En gravfred der blev brudt af TV-holdet fra Discovery. Lederen af TV-holdet er tiltalt for at bryde gravfreden.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Niels Smedegaard er nu formand for DFDS

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course