Mistænkt tankskib bordet af franske soldater

Mens EU´s ledere var i gang med det uformelle topmøde om sikkerhed i København, sprang nyheden om, at franske specialstyrker har bordet skyggetankskibet, der bevægede sig gennem dansk farvand under dronehændelserne i sidste uge.

Skibet er mistænkt for at stå bag de droner, der krænkede dansk luftrum i sidste uge.. Foto: Screenshot fra video

Tankskibet, der angiveligt skiftede både navn og flagstat kort inden, droner om aftenen den 22. september lukkede Københavns Lufthavn, blev bordet af franske specialstyrker, da det lå for anker ud for Saint-Nazaire, oplyser det franske nyhedsbureau AFP og mediet Le Parisien.

Skibets kaptajn og hans næstkommanderende er anholdt og varetægtfængslet, oplyser anklageren i Brest, Stéphane Kellenberger, ifølge det franske medie Le Parisien.

Skibet, der angiveligt skiftede navn fra Pushpa til Boracay  er kendt under mange navne og har også skiftet flagstat mange gange.

Det blev ifølge Maritime Executivve sanktioneret af Storbritannien i december 2024 for sin involvering i den russiske oliehandel. Den Europæiske Union sanktionerede tankeren i februar 2025. Ifølge Windward Maritime Analytics har skibet sejlet i skyggeflåden siden juni 2024 og opererer for Gatik, et indisk-baseret selskab, der omtales som den største transportør af russisk olie.

Ifølge TV 2-korrespondent Jesper Steinmetz har de danske myndigheder specifikt bedt Frankrig om at undersøge, om der er droner om bord på skibet.

-emte

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Tre dage i Aalborg: Fiskeri, akvakultur og maritim teknologi krydser kølvand

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.10.2025Maritimedanmark.dk

Dybe uenigheder i shipping før historisk IMO-afstemning

09.10.2025Maritimedanmark.dk

SIMAC indvier nyt avanceret simulatorcenter

09.10.2025Maritimedanmark.dk

Israel og Hamas meldes enige om første fase af fredsplan

08.10.2025Maritimedanmark.dk

Danske Rederier: Krigsforsikring er afgørende for dansk skibsfart

08.10.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia først med live-overvågning af undervandsstøj

08.10.2025Maritimedanmark.dk

Skyggeflåde-tankskib tilbageholdt i Skagen

07.10.2025Maritimedanmark.dk

Milliardærstrid i Oslo i kølvandet på rekonstruktionen af Solstad Offshore

07.10.2025Maritimedanmark.dk

Fragtskib stadig grundstødt i Arktis – isbryder ankommet for at hjælpe

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal