Udvalgsformand kræver svar fra minister

Formanden for Folketingets Miljø- og Fødevareudvalg, René Christensen, vil nu bede miljø- og fødevareminister Lea Wermelin svare på, hvad der er op og ned i ministeriets forklaring på årsagen til, at udbuddet vedr. ombygning af to miljøskibe skal gå om.

Formanden for Folketingets Miljø- og Fødevareudvalg, René Christensen (DF) vil have en forklaring fra ministeren i sagen om udbud..

Miljøministeren oversendte et notat til Miljø- og Fødevareudvalget, hvor det fremgår, at udbuddet skal gå om, fordi “værftet ikke ser sig i stand til at opfylde betingelserne vedr. den i kontrakten forudsatte betalingsplan og garantistillelse”.

Men det er ikke korrekt, fastslår formanden for Jobi Værft, advokat Jens Stadum overfor Maritime Danmark.

I udbudsmaterialet var der vedlagt et bilag 7, der taler om en ekstraordinær garantistillelse på ialt 24 mio. kr. der skulle dække garantiperioden efter ombygningen af skibene.

“Men det var en fejl, at denne garanti var nævnt som et bilag i kontrakten. Den burde slet ikke have været der,” har Kammeradvokaten indrømmet overfor Jobi Værft, siger Jens Stadum til Maritime Danmark.

Og intet sted i kontrakten henvises der til dette bilag.

“Det virker meget mærkeligt, at man giver Folketinget oplysning om, at det er værftet, der har udfordringer med at leve op til kontraktens indhold, når det viser sig, at det er udbudsmaterialet, der indeholder bilag, der ikke er knyttet til kontrakten.

Hvorfor har ministeren orienteret os på den måde, hvis det ikke er korrekt? Det vil jeg nu bede ministeren svare på,” siger René Christensen, der er formand for Folketingets Miljø- og Fødevareudvalg, til Maritime Danmark.

Miljøstyrelsen indkøbte tilbage i 2015 de to brugte katamaraner i England for 17 mio. kr. med henblik på at ombygge dem til miljøskibe. Et tilbud om at få bygget to spritnye skibe til formålet fra Faaborg Værft blev den gang afvist.

Siden lå skibene uvirksomme hen i Svendborg havn. Da ombygningen af skibene første gang blev sendt i udbud blev fem værfter prækvalificeret til at byde på opgaven. Men kun Jobi Værft bød sig til med et tilbud på 36,4 mio. kr.

Men det fandt Miljøstyrelsen for dyrt og endte derfor med at trække udbuddet tilbage fordi beløbet var en fordobling af den oprindelige ramme, hvilket dengang gav anledning til stor kritik fra værftet og Danske Maritime.

I marts i fjor indrømmede den daværende miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen på et samråd, at det var en fejl, at Miljøstyrelsen i 2015 valgte at købe brugt i stedet for at tage mod tilbuddet fra Faaborg Værft.

Men et nyt udbud med ændrede specifikationer blev sat i værk. Og igen var Jobi Værft det eneste, der bød sig til og igen skal udbuddet så gå om.

Advokat Jens Stadum har meddelt Kammeradvokaten, at han nu vil undersøge, om "Jobi Værft A/S kan rejse erstatningskrav for at opnå dækning for de indtil nu forgæves afholdte omkostninger og øvrigt tab som Værftet måtte lide, som følge aflysningen, der ikke skyldes forhold hos Jobi Værft A/S."

Læs mere om historien HER.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

20.07.2026Maritimedanmark.dk

Fayard: Det er ikke os, der laver politik - vi følger den

18.07.2026Maritimedanmark.dk

Politikere opfordrer Fayard til kursskifte

Annonce

21.07.2026Maritimedanmark.dk

Seks måneders ekstra løn for at sejle gennem Hormuzstrædet

19.07.2026Maritimedanmark.dk

Baltic nybygning med vindassisteret fremdrift

01.07.2026Maritimedanmark.dk

Nyt maritimt innovationscenter rykker tættere på

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Desmi overskud på 114,4 millioner kroner

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence nu på amerikanske hænder

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Morten Christian Larsen ny topchef i Svanehøj

21.06.2026Maritimedanmark.dk

Norge øger støtten til brintdrevne bulkere

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Strid om fremtidens regler for skibsophugning

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
GDPR Awareness - Global (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an understanding of the General Data Protection Regulations (GDPR), the rules and roles associated with the legislation, and what it means for you as an employee or employer. You will learn about personal data, how to protect it, and ways to identify and mitigate any potential risks at your company.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
First Line Leadership and Management (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an insight into the different styles of leadership and management. You will gain an understanding of some of the core elements of first line management, which can enable you to lead and manage a team effectively.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course