Minister misinformerer i udbudssag

Danske Maritimes direktør, Jenny Braat, angriber Miljø- og Fødevareministeriets redegørelse i sagen om udbuddet af ombygningen af to miljøskibe for at være “faktuel forkert”. Ifølge advokaten for Jobi Værft har ministeren misinformeret Folketinget om årsagen til værftets afvisning af en garantistillelse.

Foto: Søren Stidsholt Nielsen, Søsiden, Fyns Amts Avis..

Ministeriet skriver i sin redegørelse, at Jobi Værft i Strandby havde fået godkendt sit bud på ombygningen af de to miljøskibe Sif og Frigg den 24. januar i år, men at Jobi Værft den 30. januar ifølge Miljøministeriets orientering om sagen meddelte Kammeradvokaten, “at værftet ikke ser sig i stand til at opfylde betingelserne vedr. den i kontrakten forudsatte betalingsplan og garantistillelse.”

Derfor var der ikke “et juridisk holdbart grundlag for at indgå aftalen om ombygningen,” skriver ministeriet.

Jens Stadum, der er advokat og formand for bestyrelsen i Jobi Værft siger, at dette er en faktuel forkert oplysning.

Han drøftede ultimo januar 2020 kontraktens garantikrav med Kammeradvokatens repræsentant, og han henstillede til et andet garantiforløb, da Jobi Værft p.t. ikke havde accept fra værftets bank på etableringen af de i kontrakten forudsatte garantier.

“Jeg meddelte dog Kammeradvokatens repræsentant et par dage efter, at der nu var afholdt møde i værftets bank, og den nødvendige finansieringspakke ville blive positivt indstillet til bankens kreditkomite. Samtidig drøftedes selve afleveringsgarantien, som ikke er omtalt i kontrakten og ikke er en del af denne. Denne ville Kammeradvokatens repræsentant vende tilbage til. Det har han så gjort ved at erkende, at det er en fejl at denne garanti er nævnt som bilag i kontrakten, den burde ikke have været der og derfor vælges det nu at lade udbuddet gå om,” siger Jens Stadum.

“Dette er den egentlige, rigtige begrundelse for at udbuddet går om, - altså forhold der ikke vedrører Jobi Værft A/S, og derfor er orienteringen til Folketinget fra Miljøministeriet ikke korrekt,” fastslår han overfor Maritime Danmark.

Og ikke - som Miljø- og Fødevarerministeriet skrev i en orientering til Folketingets Miljø- og Fødevareudvalg den 10. februar, "at værftet ikke ser sig i stand til at opfylde betingelserne vedr. den i kontrakten forudsatte betalingsplan og garantistillelse.”

“Og det har jeg gjort Kammeradvokaten opmærksom på,” siger han.

Jobi Værft havde nemlig - i modsætning til , hvad ministeriet skriver – positiv forventning om accept af de vilkår for betalinger og garantistillelse, der var omfattet af kontrakten.

Jenny Braat, der er direktør for Danske Maritime, er stærkt utilfreds med forløbet: “Kammeradvokaten har været involveret fra starten, og det har i høj grad været hans fejlbehæftede rådgivning, der har styret forløbene. Dette har kostet danske værfter og den danske stat væsentlige beløb og meget spildt arbejde, siger hun og fortsætter:

“Der gøres i Miljøministeriets redegørelse i sagen et forsøg på at lægge ansvaret over på det bydende værft, men ifølge Danske Maritimes oplysninger er det faktuel forkert, at værftet skulle have set sig ude af stand til at opfylde betingelserne, som beskrevet i redegørelsen.

Tværtimod fik værftet besked fra Kammeradvokaten om, at bilaget om en bankgaranti var en fejl, som værftet derfor ikke behøvede at opfylde”.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

29.05.2026Maritimedanmark.dk

Terma buldrer frem i et marked med stor efterspørgsel

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

Annonce

02.06.2026Maritimedanmark.dk

Kalundborg tættere på målet om Sjællands største containerhavn

01.06.2026Maritimedanmark.dk

Porsche ikke årsag til Felicity Ace brand

20.05.2026Maritimedanmark.dk

USA rejser sag mod containerproducenter for prisaftaler

20.05.2026Maritimedanmark.dk

Hoyer VMS Group udvider samarbejde i Grækenland

20.05.2026Maritimedanmark.dk

Skibsdesigner fordobler underskuddet, men tror på vækst i år

19.05.2026Maritimedanmark.dk

Rekordmange nye tankskibe kan udløse overkapacitet

19.05.2026Maritimedanmark.dk

Maersk-selskab får EU-støtte til offshore-strøm ved Skagen

18.05.2026Maritimedanmark.dk

Ny rørledning skal fordoble olieeksporten uden om Hormuz

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Hand Safety (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide an awareness of how, and why, a wide variety of hand related injuries can occur in the workplace. You will also learn how to treat specific injuries, along with practical advice on how to prevent them from occurring in the first place by following OSHA guidelines.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Medical Pandemic Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to give you an awareness of medical pandemics, how they work and groups can respond to them.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Introduction to First Aid (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Førstehjælp The aim of this course is to provide the delegate with an awareness of key first aid basics. You will learn about the associated legislation, human anatomy, how to manage a first aid incident and lifesaving using primary and secondary survey methods.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (AST) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

At the end of this course, the learner will be able to Identify and assess risks, having the ability to select control measures.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Maintenance, Care and Storage of Work Tools and Equipment (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Understand the regulatory framework for the maintenance, care, and storage of work tools and equipment, understand the basic classification of work tools and equipment, classify work tools and equipment according to the type of energy they use, identify hazards and risks associated with different types of work tools and equipment, list some general preventive measures for working with tools.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal