Maritim fond uddeler på 8 millioner kroner

Den Danske Maritime Fond har ved årets tredje uddelingsrunde bevilget 8 millioner kroner til Det Blå Danmark fordelt på 11 projekter. Maritim Forskning er et af de større støtteområder for fonden, og modtager typisk omkring 25 procent af de uddelte midler.

Hydro Hull Cleaning har tidligere modtaget støtte fra fonden.

DTU Electro har fået støtte til at udvikle en metode til opsamling og analyse af laser-ablateret maling. Laser ablation (også kaldet laser blasting) er tænkt som et miljøvenligt alternativ til traditionel sandblæsning af skibsskrog under dokning, hvilket medfører en betydelig forurening af både land- og havmiljøet, hvor malingspartiklerne ender som mikroplast og andre giftstoffer. For at vurdere metodens miljømæssige påvirkning, skal både faststof og gasudvikling fra laser-ablationen analyseres ved forskellige laser- og malingsparametre.

DTU Management har fået støtte til et forskningsprojekt, der skal udvikle nye prognosemetoder til at forudsige efterspørgsel og prisniveau i dry-bulk fragtmarkeder på relativt kort sigt (6-måneders forecasts).

CBS er bevilget midler til blandt andet at understøtte udarbejdelsen af en ny international forskningsbaseret lærebog med arbejdstitlen ”The Great Integration – Global Shipping in the Digital Era”. Andre arbejdsopgaver vil være undervisning på kurset ”Strategy and Digitalization” på CBS samt udarbejdelse af en international tidsskriftartikel om emnet.

Erhvervsprojekter

SilkOcean har modtaget seed-funding til videreudvikling af et avanceret elektronisk kontrol- og tændingssystem til UV-baserede ballastvandsrensningsanlæg. Systemet skal håndtere problemerne med nuværende tekniske løsninger, nemlig størrelse, omkostninger og pålidelighed.

VizTrack har modtaget seed-funding til videreudvikling af en kamera-baseret tracking løsning, som kan identificere og lokalisere trailere på terminaler og ombord på RoRo/RoPax skibe. Projektet sker i samarbejde med DFDS.

Maritim erhvervsudvikling

Rådet for Grøn Omstilling har fået støtte til afholdelse af en workshop i Danmark, hvor danske erfaringer med succesfuld håndhævelse af SECA-regulering (Sulphur Emission Control Area) præsenteres. Målgruppen er Middelhavslande, hvor det forventes at et SECA etableres på sigt.

OSK-ShipTech har fået støtte til at udfærdige en teknisk velfunderet analyse, der skal dokumentere, at fremtidige færger til indenrigsfart uden forringelse af sikkerheden kan konstrueres efter reglerne gældende for High Speed Craft (højhastighedspassagerfartøjer). Analysen skal danne grundlag for udvikling af et internationalt regelsæt, der fremmer anvendelsen af mere moderne materialer og byggemetoder i nybygning af fremtidige passagerskibe.

Asia House har fået støtte til en for-analyse, der vil afdække innovations- og eksportmulighederne for danske maritime teknologier i Indien. Analysen omfatter blandt andet kortlægning af konkrete indiske maritime behov og potentielle danske maritime løsninger samt facilitering af en indledende dialog mellem parterne.

Danske Maritime har fået støtte til en analyse af den danske maritime industris eksport til de vigtigste markeder globalt. Målet er at dokumentere og synliggøre den maritime industris andel af og betydning for dansk eksport, for at skabe opmærksomhed om sektorens rammevilkår og dermed sikre indflydelse.

Nul-Kryds (forening som repræsenterer skibsingeniørstuderende på DTU) har fået støtte til afholdelse af den traditionsrige NTHS-kongres i 2022. Studerende fra 5 nordiske tekniske universiteter får på 5 dage mulighed for at besøge en række danske maritime virksomheder og opbygge et skandinavisk fagnetværk.

Støtte til de almennyttige projekter ovenfor er bl.a. muliggjort af bevilling fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal.

Kilde: Den Danske Maritime Fond

Maritimedanmark.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Den Danske Maritime Fond

Siden 2005 har Den Danske Maritime Fond sammenlagt uddelt mere end 850 millioner kroner i støtte til initiativer, der udvikler og fremmer dansk skibsfart, værftsindustri og maritim udstyrsproduktion. 

Relateret indhold

23.04.2025West-Marine A/S

Sponseret

Levering af maksimal komfort

14.04.2025Maritimedanmark.dk

Martec Skagen får ny førstemand

10.04.2025Maritimedanmark.dk

Havbundsundersøgelserne er gået i gang i Lillebælt

09.04.2025Maritimedanmark.dk

DSV køb af DB Schenker er godkendt af EU

07.04.2025Maritimedanmark.dk

Fransk gigant satser stort på kunstig intelligens

04.04.2025Maritimedanmark.dk

Monjasa flytter bunkerskib til Den Mexicanske Golf

26.03.2025Maritimedanmark.dk

Blue Water-koncernes resultat i voldsomt fald

14.03.2025Maritimedanmark.dk

Dan-Bunkering ansætter tørlast- og brændstofleverandør chef

Jobmarked

Se alle

Beredskabsstyrelsen

Beredskabsstyrelsen søger en medarbejder med maritim baggrund til nautiske myndighedsopgaver i afdelingen Sikre Farvande i Korsør

Vil du gøre en forskel i spændingsfeltet mellem maritim faglighed, myndighed, analyse og formidling? Så er du måske vores nye kollega.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

08.06.2025

Samsø Rederi

Maskinchef til HSC LILLEØRE/Samsø Rederi.

Du er Maskinist med sønæringsbevis som Maskinchef, eller Maskinmester med sønæringsbevis af 1’grad.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

24.05.2025

Marstal Navigationsskole

Maritim underviser til Marstal Navigationsskole

Vil du være med til at uddanne fremtidens besætning i den maritime branche? Brænder du for at deltage i udviklingen af bæredygtighed i skibsfarten i alle dens former? Vil du arbejde med videbegærlige mennesker i et studiemiljø med nærvær og åbenhed?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.05.2025

Småøernes Færgeselskaber

Skipper-/Styrmand. Hundested – Rørvig Færgefart A/S

Hvis du har lyst til at være en del af en hyggelig færgeoverfart i Nordsjælland, er her muligheden. Overfarten betjenes af 2 færger ”Isefjord” og ”Nakkehage”, som er henholdsvis 2 og 3 mands betjente – i spidsperioderne (højtider og ferier), sættes begge færger i drift, i lavsæsonen er der en færge i drift ad gangen.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Furuno Danmark A/S

Teknisk Service & Support Manager

FDK, en førende aktør inden for maritim elektronik, søger en erfaren og dynamisk leder af vores service- og tekniske afdelinger. Med base i Hvidovre vil du få ansvaret for at sikre, at vores serviceafdelinger opfylder virksomhedens målsætninger og værdier relateret til professionel tekniske support til vores kunder.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

29.04.2025

Odense Havn

Sælger

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger? Så kan du blive en del af Odense Havns kommercielle team, hvor du fra første dag vil kunne mærke vores begejstring for det, vi laver.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Køge Marina

Havneassistent til Køge Marina

Køge Marina søger en dygtig allround håndværker med maritim interesse, som fremover kan være vores nye havneassistent

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

24.05.2025

Hanstholm Havn

Havneassistent til Hanstholm Havn

Da én af vores dygtige medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer, er der nu en unik mulighed for at blive en del af et godt team i den maritime afdeling.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.05.2025

Teknika

Vil du være med til at uddanne fremtidens ledere på Teknika – Copenhagen College og Technology and Marine Engineering?

Teknika søger en adjunkt eller lektor til undervisning i ledelse. Vær med til at forme fremtidens maskinmestre, der er klædt på til at lede vejen inden for grøn omstilling, bæredygtighed og energioptimering. Vær med til at gøre en forskel – i dag og for fremtiden!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

18.05.2025

Teknika

Vil du være med til at uddanne fremtidens grønne og blå maskinmestre på Teknika – Copenhagen College og Technology and Marine Engineering?

Teknika søger lige nu en adjunkt eller lektor til undervisning i termiske maskiner og anlæg. Vær med til at forme fremtidens maskinmestre, så de er klædt på til at lede vejen inden for grøn omstilling, bæredygtighed og energioptimering. Vær med til at gøre en forskel – i dag og for fremtiden!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

01.06.2025

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
STCW - Proficiency in Fast Rescue Boats (afholdes løbende)

To give the deligate the knowledge and skills needed to safely crew an FRB. The course is acording to STCW-95, table A-VI/2-2.

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Advance Fire Fighting Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW advanced fire fighting certficate. Course Contents: - Special fire conditions - Management functions and principles - Extinguishing techniques - Emergency Contingency

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Fire Prevention and Fire Fighting Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW VI/1-2 basic safety training Course Contents: Limitation of fire hazards, Maintenance of emergency contingency, Behavior in situations involving fire, Extinguishing fire.

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW -Proficiency in Survival Craft and Rescue Boats other than Fast Rescue Boats (afholdes løbende)

After completion of the course, the delegate must meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 Target Group: Persons to be included as the ships operating crew who must operate liferafts, lifeboats and man-over-board boats. Course Contents: Operation and construction of: - Liferafts - Lifeboats - Man-over-board boats - Life saving appliances Life-saving first aid, haemorrhage, shock and hypothermia.

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

17.09.2024

Tid

16:00

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark