Avis: Mærsk på vej til at sælge Norfolkline
A.P. Møller-Mærsk kan være tæt på at sælge størstedelen af færgerederiet Norfolkline for omkring 5 milliarder kroner. En mulig køber kan være et andet dansk rederi - DFDS, der tidligere har vist interesse for Norfolkline
Da A.P. Møller-Mærsk i sidste uge fremlagde årsregnskab fremgik det, at Mærsk var tæt på at få en ekstraordinær gevinst på 4 milliarder kroner fra frasalg af en ikke-kerneaktivitet. Men Nils Smedegaard Andersen ville ikke ind på, hvilken forretningsaktivitet det drejer sig om - blot at det hverken var Dansk Supermarked eller Danske Bank.
Dagbladet Børsen erfarer nu, at salget kan dreje sig om færgerederi Norfolkline, der ved et salg ventes at kunne indbringe Mærsk en fortjeneste på omkring 4 milliarder kroner. Norfolkline har ikke særlige synergier med resten Mærsk, og ingen andre dele af Gruppen beskæftiger sig med passagerfærgedrift.
Norfolkline har 2000 ansatte og transporterede i fjor to mio. passagerer og 600.000 biler. Selskabet, som A.P. Møller-gruppen har ejet siden 1985, omsatte for tæt ved 5 milliarder kroner og fordoblede sidste år sin driftsindtjening til 560 millioner kroner.
Hvis DFDS er køberen af Norfolkline, så vil det åbne for helt nye strategiske muligheder for DFDS. Geografisk passer Norfolkline særdeles godt ind i rederiet. Det vil gøre det muligt at transportere gods fra Rusland og Ukraine til Storbritannien og Irland uden om de trafikerede og overfyldte tyske motorveje.
Kilde: Dagbladet Børsen