Maersk Drilling fik overskud på 2,1 mia.kr.

Maersk Drilling fik i 2012 et overskud på 2,1milliarder kroner, mod et overskud på 2,6 milliarder kroner i 2011. Omsætningen steg i 2012 til 10,9 milliarder kroner fra 10,1 milliarder i 2011. Det samlede resultat for 2012 var dog negativt påvirket af opstartsproblemer på to borerigge.

Overskuddet for 2012 var på 2,1 milliarder kroner. Det var negativt påvirket af mere end 723 millioner som følge af forsinket start på nye kontrakter for to rigge på grund af opstartsproblemer, men positivt påvirket af tilbageførsel af nedskrivninger på 139 millioner kroner.

Med en høj kontraktsdækning og en ordrebog på syv rigge til levering i 2013-2015 er Maersk Drilling godt på vej til at opfylde sin strategiske målsætning om at levere et overskud på 1,0 milliard dollars senest i 2018.

Olieprisen var i 2012 fortsat gunstig for olieselskabernes fortsatte forøgelse af investeringerne i efterforskning og udvikling.

Det norske marked for jack-up rigge var fortsat solidt med fuld kapacitetsudnyttelse hele året. Markedet forventes at være stærkt i de kommende år, og der er for nuværende ikke ledige jack-up rigge før i andet kvartal 2014. Olie- og gasselskaberne viser derfor allerede nu interesse for at købe rigkapacitet ud over 2014.

Markedet for internationale premium jack-up rigge (uden for Norge) har en betydeligt højere kapacitetsudnyttelse og højere dagsrater end for ældre jack-up rigge, hvilket skyldes bedre sikkerhed og effektivitet for operatørerne.

Markedet for rigge til ultradybt var kendetegnet ved fuld kapacitetsudnyttelse i 2012, og rateniveauet var det samme som før krisen på omkring 3,5 million kroner pr. dag med enkelte forskelle fra region til region og land til land, der skyldes forskelle i driftsomkostningsniveau og skatter.

På trods af ordrebogen for nybygninger forventes markedet for rigge til ultradybt vand fortsat at være stærkt, og antallet af rigge, der er tilgængelige i 2013, er begrænset. Operatører sikrer sig derfor allerede nu rigkapacitet til ultradybt vand til start i 2014.

Den stigende efterspørgsel kommer primært fra hovedvækstområderne Vestafrika og Den Mexicanske Golf i USA, hvorimod der er usikkerhed om efterspørgslen i Brasilien. Nylige fund i andre nye dybtvandsområder, som eksempelvis Østafrika, vil også bidrage til den fremtidige vækst.

Med undtagelse af en enkelt jack-up rig var alle MaerskDrillings 16 jack-up rigge og flydende rigge, de ti borepramme i Venezuela og den af Maersk Drilling drevne semi-submersible-rig (ejet af tredjepart) på kontrakt i hele 2012.

Maersk Drillings operationelle oppetid

var i gennemsnit 92,1% i 2012 (95,6%). For de flydende rigge var den operationelle oppetid i gennemsnit 85,1% (92,4%), og for jack-up rigge var den i gennemsnit 95,3% (97,0%). Den operationelle oppetid var negativt påvirket af opstartsvanskeligheder for en jack-up rig og en flydende rig.

Der var seks ophold på værft for planlagt eftersyn og opgradering i 2012. Værftopholdene blev afsluttet til tiden og uden budgetoverskridelser.

Ved udgangen af 2012 var Maersk Drillings kontraktsdækning 98% for 2013, 76% for 2014, 51% for 2015 og41% for 2016. Den samlede omsætning på den fremtidige kontraktsdækning for Maersk Drilling var ved udgangen af 2012 cirka 40 milliarder kroner mod 28 milliarder i 2011.

Maersk Drilling ejer og driver i dag seks ultra harsh jackup rigge i Norge, tre ultra dybtvands semi-submersible rigge i Den Mexicanske Golf i USA, Angola og Egypten, og seks internationale premium jack-up rigge i Sydøstasien, Vestafrika og Nordsøen.

Endvidere ejer og driver Maersk Drilling en midwater semi-submersible rig i Det KaspiskeHav og opererer en semi-submersible rig på vegne af dens kinesiske ejere.

Maersk Drilling ejer og driver ti borepramme i Venezuela, som i 2012 genererede en omsætning på 1,1 milliard kroner mod cirka 1 milliard i 2011.

Maersk Drilling deltager i 50/50% joint venturet Egyptian Drilling Company, som ejer og driver 64 landrigge og fire jack-up rigge. Joint venturet genererede i 2012 en samlet omsætning på 2,50milliarder kroner, lidt mindre end i 2011.

Maersk Drilling har i dag syv rigge under konstruktion. Ordrebogen omfatter tre ultra harsh jack-up rigge, hvoraf de første to leveres i 2014 og den tredje i 2015. Derudover indeholder ordrebogen fire ultra

dybtvands boreskibe, hvoraf det ene skal leveres i slutningen af 2013 og de øvrige i 2014.

Der er allerede indgået kontrakt på fem ud af de syv nybyggede rigge, der giver en kontraktbeholdning på i alt 17 rigår med en forventet omsætning på 16,8 milliarder kroner.

Flåden bestod i 2012 af: 12 Jack-up rigge, 4 semi-submersible rigge og 10 borepramme i alt 26 enheder. Præcis samme antal som i 2011. Nybygningsprogrammet omfatter syv enheder, tre jack-

up rigge og fire boreskibe.

Fokusområderne for vækst er Norge, hvor Maersk Drilling skal løfte den markedsledende position på markedet for ultra harsh jack-up rigge, og dybtvandsområderne i Den Mexicanske Golf i USA og Vestafrika, hvor Maersk Drillings mål er at opbygge en stærk position.

Med fuld kontraktsdækning for 2013 har Maersk Drilling en høj grad af gennemsigtighed på indtjeningen. De væsentligste risici knytter sig til driftsresultaterne, prisinflation og levering af nybygninger, samt overholdelse af tidsfrister og budget for værftsophold for eksisterende rigge.

Som følge af den betydelige vækst og de mange nye rigge, der tages i drift i 2013-2015, forventer Maersk Drilling yderligere omkostninger i forbindelse med uddannelse og opstart, som vil påvirke resultaterne i 2013, 2014 og 2015 negativt.

Kilde: A.P. Møller Mærsk

Maritimedanmark.dk

53,8 mio iskolde lager-m3 understøtter globale fødevarekæder

Relateret indhold

07.03.2025RelyOn

Sponseret

Optimer maritim sikkerhed og effektivitet med avanceret simulatortræning

04.03.2025Maritimedanmark.dk

Havvind står til opsving i 2025

28.02.2025Maritimedanmark.dk

Nu er der igen fuldt tryk på den danske gas

07.02.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler indgår stor kontrakt i Polen

06.02.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted overskud på 16 millioner kroner

05.02.2025Maritimedanmark.dk

Vestas overskud på 494 mio. euro

03.02.2025Maritimedanmark.dk

Energiø Bornholm sat på pause

31.01.2025Maritimedanmark.dk

Mads Nipper er fortid i Ørsted

Jobmarked

Se alle

Skoleskibet Danmark

Teknisk Inspektør til Skoleskibet DANMARK

MARTEC søger teknisk inspektør til rederiet for Skoleskibet DANMARK MARTEC er i rivende udvikling og det Blå Danmark efterspørger endnu flere dygtige unge med en maritim uddannelse. Skoleskibet DANMARK sejler tre togter om året. Dertil kommer planlagte årlige vedligeholdelsesprojekter.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

07.04.2025

ROYAL ARCTIC LINE

Royal Arctic Line søger netop nu kandidater til enkelte ledige stillinger som navigatører.

Den samlet flåde består af 10 containerskibe samt ét passagerskib, der alle opererer i Arktiske farvande.

Område

Grønland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ROYAL ARCTIC LINE

Royal Arctic Line søger netop nu kandidater til enkelte ledige stillinger som 1. maskinmestre.

Den samlet flåde består af 10 containerskibe samt ét passagerskib, der alle opererer i Arktiske farvande.

Område

Grønland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Skipper/styrmand til Baagø Færgen

På Baagø Færgen har vi en stilling som Skipper/styrmand ledig til besættelse pr. 1. april 2025 eller efter aftale. Stillingen er som ferieafløser og løber til den 1. december 2025 på fuld tid, hvorefter der er mulighed for at blive tilknyttet som fast afløser med sejlads svarende til en halvtidsstilling. Vi er fleksible i forhold til planlægning.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

22.03.2025

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger skibsassistenter

Vi søger 1 befaren skibsassistent med C-E kørekort, til at sejle Prinsesse Isabella i Samsø Rederi, fast på fuldtid, med tiltrædelse hurtigst muligt. Herudover søger vi 2 ubefarne skibsassistenter til at dække sommerperioden, med tiltrædelse i løbet af foråret. Skriv hvilken stilling du søger.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

21.03.2025

Slagelse kommune

Skibsfører til Omøfærgen

Slagelse Kommune søger skibsfører til Agersø Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Omøfærgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

31.03.2025

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger assisterende overfartsleder

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega ved færgeriet på Fursund og ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

RelyOn

Timeansatte instruktører

Har du en uddannelse inden for det maritime, offshore eller brand & redning? Er du en udadvendt profil med flair for at formidle din viden, og vil du være en del af en organisation, hvor alle tager ansvar for at give vore kursister den bedst mulige læring og oplevelse?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Drug and Alcohol Awareness - OSHA Standards (E-learning course)

The aim of this course is to inform you about the hazards and consequences of drug and alcohol abuse. You will be able to identify different types of addictive substances and the importance of a drug and alcohol policy. You will also be able to describe the purpose of an Employee Assistance Program and how to respond to inappropriate usage.

Dato

01.01.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Equality and Diversity (E-learning course)

This course provides an overview of the policies and practices that can help to ensure equality and diversity in the workplace. The course also provides knowledge and understanding on the legislation that underpins good practice, and the role that you play to promote fairness and compliance.

Dato

01.01.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.01.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
First Line Leadership and Management (E-learning course)

The aim of this course is to provide you with an insight into the different styles of leadership and management. You will gain an understanding of some of the core elements of first line management, which can enable you to lead and manage a team effectively.

Dato

01.01.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
GDPR Awareness - Global (Adaptive) (E-learning course)

This course provides an understanding of the General Data Protection Regulations (GDPR), the rules and roles associated with the legislation, and what it means for you as an employee or employer. You will learn about personal data, how to protect it, and ways to identify and mitigate any potential risks at your company.

Dato

01.01.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.01.2025

Sted

Digital course