Droner skal lods-testes på Esbjerg Havn
Det DanPilot ejede selskab VesCo flytter i foråret ind på Esbjerg Havn for at realisere muligheden for at teste lodsning med drone. Esbjergs havnedirektør ser dronelodsning som som en naturlig udvikling for at forbedre services med ny teknologi - og havnen er med sig lange sejlløb velegnet til testen.
”Droner kan assistere lodsens arbejde med et fugleperspektiv under sejlløb ind til Esbjerg samt under manøvrer i havnen. En drone udstyret med infrarødt kamera øger sikkerheden i dårligt sigte, når det for eksempel er tåget,” siger administrerende direktør i DanPilot, Erik Merkes Nielsen.
“VesCo har med samarbejdet i Esbjerg store forventninger til, at tests vil vise, det høje sikkerhedsniveau for lodsninger kan fastholdes med en droneassisteret løsning,” tilføjer han.
Esbjerg Havn, der er en af landet travleste er med sit lange sejlløb på godt 21 km vejlegnet til testen og havens direktør ser et stort potentiale i en dronebaseret løsning.
”Vores vision er en integreret løsning, hvor digitalisering og simulering sikrer de mest effektive havneanløb. Vi tager derfor nu de første skridt til et kontrolcenter, hvor skibsanløb planlægges, kontrolleres og monitoreres med den teknologi, vi allerede har mulighed for at bruge,” siger havnedirektør Dennis Jul Pedersen.
DanPilot etablerede VesCo i 2018 og har siden arbejdet på muligheden for at øge sikkerheden ved at udvikle et alternativ til den konventionelle lodsning, som vil gøre lodsning tilgængelig for flere skibe og nu vil selskabet foretage de første testflyvninger i løbet af sensommeren.
Testfasen kører indtil slutningen af 2024, hvor parterne håber på, at de nødvendige tilladelser til kommercielle operationer med droneassisteret er modtaget.
Kilde: Esbjerg Havn