Hvor uheldig - og heldig - kan man være…
En kajakroer fik sig en særdeles skræmmende oplevelse, da han var på tur i sidste weekend. Så tæt på en hval, ønsker ingen at komme. Se selv videoen i denne historie.
Foto: NOAA
Chileneren Adrián Simancas var på sidste lørdag på tur i sin kajak i Magellanstrædet i det sydlige Chile, da han pludselig blev slugt af en pukkelhval.
Hans far var i gang med at filme sønnens udfoldelser, da hvalen pludselig dukkede op fra dybet og tog både Adrián og den lille kajak i munden.
Hvalen spyttede efter et kort øjeblik både kajak og Adrián ud igen. Den lever primært af småfisk og er ikke i stand til at spise et større bytte.
Heldigt for Adrián, der trods chokket slap uskadt.
“Jeg så noget blåt og hvidt passere forbi mit ansigt og forstod ikke, hvad der skete. Så blev jeg trukket under vand og troede, at hvalen havde slugt mig," fortalte Adrián til lokale medier efter hændelsen, skriver Maritime Executive.
En lignende episode skete ud for Avila Beach, Californien, i 2020, hvor en pukkelhval på jagt efter føde næsten slugte en kajakroer og en lille gul kajak, før den lod mennesket slippe fri.
-emte
Whale swallows whole a 20-year-old man in Chile, along with his kayak, while his father watches and films the shocking encounter.
— Paul A. Szypula 🇺🇸 (@Bubblebathgirl) February 13, 2025
Thankfully, the whale spat him out quickly and he was fine.
The father kept calm the whole time and coached his son to safety. pic.twitter.com/YPt3TPpijX