Lavere skat lokker Concordia til Danmark
Det svenske produkttankrederi Concordia Maritime flytter sin virksomhed til Danmark for at kunne indgå i det attraktive danske tonnageskattesystem. Skibene fortsætter dog under Bermuda-flag. Samtidig overvejer rederiet at forlade børsen i Sverige til fordel for Oslo.
Kim Ullman, CEO i Concordia Maritime, vil flytte administrationen til København..
Den danske tonnageskatteordning er langt mere attraktiv end den svenske. Det er den korte forklaring på, at Concordia Maritime nu flytter sin administration til København. Kun den adm. direktør, Kim Ullmann, bliver tilbage på rederiets kontor i Stockholm.
Beslutningen er truffet forlængst og stod at læse på side seks i rederiets regnskab for 3. kvartal, men Concordia Maritime er gået stille med dørene, skriver Sjöfartstidningen.
Den danske tonnageskatteordning giver mulighed for, at Concordia kan beholde sine skibe under Bermuda-flaget, hvilket den svenske ordning ikke gør. Og det er en af grundene til at vælge Danmark, forklarer Kim Ullmann.
Dertil kommer, at den svenske tonnageskatteordning også - i modsætning til den danske - indeholder stempel- og registreringsafgift.
“Svensk flag indebærer øgede løbende omkostninger, fordi det kræver, at vi har en vis andel af svenskere i bemandingen,” siger Kim Ullman og tilføjer, at rederiet ved overgang til svensk flag bliver låst i ti år, hvilket heller ikke er tilfældet i Danmark.
Han afviser ikke at flytte til svensk flag, hvis vilkårene forandres. “Som det ser ud i dag, får vi en meget større fleksibilitet i det danske system, men selvfølgelig kan vi flytte igen, selvom vi ikke kan skifte struktur hvert år,” siger Ullman til Sjöfartstidningen.
Rederiet er også i gang med at undersøge forudsætningerne for et eventuelt skifte fra Stockholm Nasdaq til børsen i Oslo.
“Der er naturligvis en vældig stor forskel på Norge, der har 30 rederier noteret på børsen i forhold til Sverige, der har et rederi noteret. Vi kommer til en børs, som er aktiv indenfor shipping og får del i analyserne. Selvfølgelig får vi ingen garantier for, at det betyder noget for værdisættelsen af selskabet, men vi ved, at der analyseres mere og at der generelt er en større interesse. Og hvis vi spiller vores kort rigtigt og selskabet går så godt som muligt, får vi større opmærksomhed i Norge,” siger Kim Ullmann.
Kilde: Sjöfartstidningen