Den russiske flåde får nye krigsskibe
Russiske United Shipbuilding Corporation (USC), skal i løbet otte år bygge 60 skibe for Ruslands forsvarsministerium, heraf seks Project 885 Yasen ubåde, Project 636 diesel-elektriske ubåde og en korvet serie, som konstrueres ved Amur værftet”, siger foreningens præsident, Roman Trocenko.
"I dag kan vi se, at Forsvarsministeriet nye skibsbygnings politik vil give et kvalitativt resultat. Der er tillid til, at den russiske flåde i 2020 vil have en ny struktur og nye fartøjer. USC værfter skal i løbet af de næste otte år bygge 60 skibe i forskellige klasser for den russiske flåde”, siger
Roman Trocenko.
”OAO Baltic Shipyard Yantar vil være den største producent af anden og tredje klasse skibe til den russiske flåde. Værftet skal levere skibe med en hastighed på to til styk om året. Yantar er i dag fuldt beskæftiget med forskellige ordener helt frem til 2018”, siger USC præsidenten .
Kilde: shipandoffshore