Iransk tankskib brænder i Det Røde Hav
Det iranske tankskib Sabiti der er på 160.000 DWT, brænder fredag morgen i Det Røde Hav, efter at det ifølge iranske oplysninger blev ramt af to missiler i farvandet ud for Saudi Arabien. Ingen har indtil nu taget ansvar for det mulige missilangreb.
Der er løbet råolie ud i havet fra tankskibet, hvor store mængder der er tale om vides i øjeblikket ikke. Skibets besætning er i god behold.
Skibet befandt sig 50 sømil fra den saudiarabiske havneby Jeddah da eksplosionerne ramte tankskibet.
Der er fortsat mange modstridende oplysninger om hændelsen.
Et iransk nyhedsbureau skriver at missilerne ”formentlig” kom fra saudiarabisk retning, uden dog at konkretisere dette.
De iranske myndigheder har indtil nu blot konstateret, at ingen har kontaktet Iran for at tilbyde tankskibet assistance.
Redaktionen følger sagen, og vi understreger at alle oplysninger i øjeblikket må læses med et vist forbehold.
Redaktionen