Flyvende el-færge har succes i Stockholm
Efter en kort vinterpause er verdens første elektriske hydrofoil-passagerfærge, Candela P-12, tilbage i Stockholms offentlige transport, hvor den har stor succes.
Foto: Candela
Populariteten har været så stor for den flyvende el-færge, at Region Stockholm nu udvider driften fra fem dage om ugen til daglig sejlads fra maj.
“Nova trækker også pendlere til de øvrige fartøjer. Det viser, at hurtig, komfortabel og miljøvenlig vandtransport kan få bilister til at skifte til søvejen,” siger Gustav Hasselskog, Candela’s CEO og grundlægger.
Candela P-12, døbt Nova, reducerer CO₂-udledningen med 95 pct. og bruger 84 pct. mindre energi per passager-kilometer sammenlignet med dieseldrevne færger på samme rute. Den har sejlet på e en rute til Stockholms rådhus, hvor den har halveret rejsetiden til 30 minutter – mod én time med bil eller bus.
Candela har allerede ordrer på P-12-færger fra blandt andet Saudi-Arabien, New Zealand og USA – og markerer dermed et gennembrud for elektriske hydrofoil-fartøjer i offentlig transport, skriver selskabet i en pressemeddelelse.
-emte
Tekniske specifikationer for Candela P-12:
- Fremdrift: 100 % elektrisk
- Hydrofoil-teknologi: Ja (løfter skroget over vandoverfladen)
- Marchhastighed: 25 knob (46 km/t)
- Kapacitet: 30 passagerer
- Rækkevidde: Op til 50 sømil pr. opladning
- Bølgepåvirkning: Minimal (egnet til følsomme kystområder og bynære farvande)
Kilde: Candela