Nyt offshore -center i Esbjerg indvies
Offshore -industrien åbner her til eftermiddag det nye nationale viden -center for branchen på Esbjerg Havn. Centret samler de forskellige grene indenfor branchen. Det er altså både olie-, gas -, vindmølle- og bølgekraft-teknologi, som er repræsenteret i det center.
”Det giver jo større slagkraft. Vi er i øjeblikket cirka 300 virksomheder i netværket, og det viser sig, at mere end 60 procent af virksomhederne både arbejder med vindmølle-delen og olie- /gas -delen. Der er en stor fælles berøringsflade, derfor er det logisk, at se det under et”, siger formand for bestyrelsen Anders Eldrup .
Anders Eldrup indvier i dag, torsdag eftermiddag, det nye viden -center sammen med finansminister Bjarne Corydon og regionsrådsformand Carl Holst.
Centrets navn og logo vil blive afsløret ved åbningen.
Kilde: dr.dk/P4/Esbjerg