Danmark styrker samarbejde med Finland
Infrastrukturen i Østersøen er truet, og det er en af årsagerne til at Danmark nu øger sit samarbejde Finland, med det formål at beskytte kritisk infrastruktur i Østersøen. Også på det miljømæssige område øges samarbejdet.
Foto: Finsk politi
”Finland ligger ligesom Danmark ud til Østersøen, og derfor er det helt afgørende, at vi arbejder tæt sammen om både sikkerheden og miljøet i vores fælles farvand og region. Sikkerhed og europæisk uafhængighed er afgørende for vores fremtid, og i den sammenhæng er det vigtigt, at vi finder løsninger på de kriser, der vedrører vores miljø, natur og klima”, siger miljøminister Magnus Heunicke, der er en af de ministre der ledsager kongeparret på et tre dage lange statsbesøg i Finland.
Statsbesøget falder sammen med at chefen for Finlands sikkerheds- og efterretningstjeneste, Juha Martelius, i et interview med Reuters siger, at mængden af skader på undersøisk infrastruktur i Østersøen de seneste år har været exceptionel stor.
Han slår samtidig fast, at den russiske skyggeflåde dog er den største bekymring, da indtægten fra salg af olieprodukter via skyggeflåden er med til at finansiere opbygningen af Ruslands militære kapacitet.
-mauh