Handelsret udsætter SeaFrance afgørelse
Handelsretten i Paris har igen igen udsat beslutningen om, hvad der skal ske med det konkursramte franske færgerederi SeaFrance. Det sker med henvisning til, at den franske regering mandag gav tilsagn om økonomisk støtte til det kooperativ der vil overtage rederiet.
Som vi tirsdag morgen omtalte her på maritimedanmark.dk, besluttede den franske regering på et møde mandag at yde økonomisk støtte medarbejdernes forsøg på at overtage SeaFrance.
”Regeringen har besluttet at støtte medarbejderne, så det bliver muligt for dem at tage deres skæbne i egne hænder”, sagde Nathalie Kosciusko-Morizet, der er minister for økologi og transport, mandag efter et møde mellem en række centrale ministre.
Det var den franske præsident Sarkozy der personligt tog initiativet til beslutningen der er meget overraskende, da EU tidligere har nedlagt forbud mod, at der tilføres flere offentlige midler til det underskudsgivende færgerederi.
På baggrund af den nye udvikling valgte Handelsretten i Paris tirsdag at udsætte beslutningen om hvad der skal ske med det konkursramte rederi til den 9. januar.
Rederiet har tidligere fået tilladelse til at fortsætte driften frem til den 28. januar. I realiteten har rederiets færger dog ligget i havn siden den 15. november.
DFDS, der tidligere har budt på rederiet, har endnu ikke reageret på meddelelsen om den franske statsstøtte, men P&O Ferries - der ligesom DFDS driver færgetrafik på Den Engelske Kanal - har allerede meddelt, at man vil indbringe den franske beslutning for EU-kommissionen.
DFDS udlod i december sidste år at afgive et nyt bud på SeaFrance. Det skete med henvisning til, at det ikke har været muligt at opnå fagforeningens støtte til en DFDS-overtagelse af rederiet.
Kilde: ifw.com