Dødstal stiger til mindst 70
De iranske myndigheder har opjusteret dødstallet efter den meget kraftige eksplosion, der lørdag ramte Shahid Rajaee containerterminal i havnebyen Bandar Abbas. Dødstallet kan vokse yderligere da 22 personer fortsat savnes.
Foto: Iranske redningsmyndigheder
Mindst 1.200 personer er kommet til skade.
Myndighederne oplyser at branden nu er under kontrol, men at redningsarbejdet vanskeliggøres ved, at eksplosionen og den efterfølgende brand har spredt giftige kemikalier på havneområdet. Der kan gå op til 14 dage før alle containere er undersøgt.
Foreløbige undersøgelser tyder ifølge de iranske myndigheder på, at årsagen til ulykken er, at sikkerhedsbestemmelserne omkring håndtering af farlige stoffer ikke er overholdt.
Ifølge det britiske sikkerhedsfirma Ambrey ankom der i marts en større mængde sodium perchlorate til terminalen, et stof der anvendes som brændstof i ballistiske missiler.
Denne oplysning ligger i forlængelse af andre oplysninger i flere internationale medier om, at iranske skibe i januar sejlede til Kina for at hente sodium perchlorate, til konstruktion af ballistiske missiler til erstatning for de missiler, som Iran sidste år affyrede imod Israel i et omfattende gengældelsesangreb.
De iranske myndigheder afviser, at eksplosionen havde med militært udstyr at gøre.
-mauh