Stigende omsætning på Kolding Havn
Kolding Havn har de seneste måneder haft en stigende omsætning, hvilket ifølge havnen skyldes en kombination af højere aktivitet og en målrettet markedsføring af havnen. Kolding Havn og dens virksomheder ser nu på fremtiden med stor optimisme
"Den stigende omsætning på Kolding Havn har flere årsager. Dels en stigning i mængden af gødning, papir til avisproduktion, korn- og foderstoffer og råvarer til industrien. Men Kolding Havn og dens virksomheder har også brugt mange resurser på markedsføring, og vi har forbedret vores konkurrenceevne. Det giver nye kunder på havnen", siger Knud Erik Langhoff, der er formand for Havnebestyrelsen i Kolding.
Havnechef Kim Sandahl Møller fremhæver bl.a., at havnens nye miljøkaj ser ud til at blive en succes, og så er containerfaciliteterne blevet opgraderet.
"Vores 100 tons er nu i stand til også at laste og losse containere. Det skyldes investering i nyt grej, en såkaldt container-spreader, som muliggør fuldautomatisk håndtering af containere. Indtil 30 containere i timen kan nu flyttes mellem skib, bane og bil. Vi satser ikke på at blive en containerhavn i traditionel forstand, men vi kan betjene de skibe som indgår i den såkaldte feedertrafik", siger havnechefen..
Kilde: Kolding Havn